ضرورت سرویس و نگهداری آسانسور

چرا سرویس آسانسور مهم است؟

یکی از مهم ترین و واجب ترین تجهیزات ساختمانی ، مخصوصا در ساختمان های چند طبقه ، وجود آسانسور است.

آسانسور ها هم مانند تمام وسایل و تجهیزات مورد استفاده در زندگی،در صورت عدم رسیدگی و نگهداری مناسب و دقیق ، علاوه بر اینکه طول عمر و ماندگاری کوتاهتری پیدا خواهد کرد.

بلکه ،کیفیت و عملکرد مناسب خود را نیز نسبت به رو های ابتدایی نصب ،از دست خواهد داد و همچنین از همه موارد مهم تر اینکه ممکن است دچار سانحه و یا حتی بروز یک فاجعه نیز شود.

از این رو سرویس و نگهداری آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعریف سرویس و نگهداری آسانسور ، یعنی بررسی کیفیت و عملکرد قطعات آسانسور و عیب یابی و همچنین رفع عیب و یا تعویض قطعات در هنگام ضرورت.

 

سرویس و نگهداری آسانسور لوکس

چرا آسانسور دچار نقص می شود؟

به طورکلی برای اینکه یک آسانسور دچار مشکل نشود ، نصب و راه اندازی آن ، باید توسط یک مهندس و متخصص کاربلد اتفاق بیفتد که موارد زیر را به طور تخصصی رعایت کند.مواردی که از اصول فنی راه اندازی آسانسور ها محسوب می شوند:

  • اندازه ظرفیت کابین آسانسور در هنگام استفاده
  • بررسی میزان سرعت آسانسور
  • تخمین میزان ارتفاع
  • سیستم برق آسانسور و ولتاژ مورد نیاز برای آن
  • مکان نصب آسانسورها

ذکر این نکته ضروری است که اگر روند سرویس آسانسور به موقع انجام شود،قطعا علاوه بر اینکه متوجه خطری نخواهیم بود بلکه ، حتی نیاز به تعویض قطعات و تحمل هزینه های سنگین تر نیز نخواهیم شد.

مواردی که سبب بروز مشکل در آسانسور می شوند:

  • تغییرات ولتاژی در جریان برق که سبب خرابی و یا از کار افتادگی قسمت هایی از آسانسور می شود.
  • عدم توجه به ظرفیت نهایی آسانسور مثلا استفاده در اسباب کشی ها،ضربه زدن به در و کابین ،دستکاری غیر اصولی و…
  • مشکلات در سیستم مکانیکی و الکترونیکی آسانسور

در هنگام سرویس آسانسور چه اتفاقاتی می افتد؟

اگر سرویس آسانسور منزل خود را به صورت دائمی و ماهیانه انجام دهید ، شرکت مربوطه تعمیرکار آسانسور را به منزل شما فرستاده و او هم تمامی قطعات مکانیکی و الکترونیکی آسانسور را مورد بازدید قرار می دهد.

اگر قطعات خراب شده و مشکلی داشته باشند بعد از اطلاع رسانی به شما و پذیرش شما. اقدام به تعویض یا در صورت امکان ، تعمیر آن قطعه کرده و یا برخی قطعات که احتیاج به نظافت و یا روغن کاری داشته باشند را، تمیز و نظافت کرده و به این ترتیب از آسیب رسیدن ها و خرابی های بعدی ، جلوگیری به عمل آمده و طول عمر آسانسور شما بیشتر خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که سرویس آسانسور به صورت دائم و ماهیانه نوعی پیشگیری از بروز مشکلات جدی است و مسلما پیشگیری همیشه بهتر از درمان خواهد بود.

در ضمن حتما در مورد سرویس آسانسور خود با شرکت های معتبر و یا نمایندگی ها ، قرارداد ببندید و کار را به افرادسود جویی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند ، نسپارید. چون علاوه بر اینکه مشکلی از آسانسور شما قریب به یقین حل نمی کنند بلکه ممکن است با عدم آگاهی کافی،مشکلی هم به مشکلات قبلی اضافه کنند.

Write a Reply or Comment