انتخاب برگه

چرا سرویس آسانسور مهم است؟

یکی از مهم ترین و واجب ترین تجهیزات ساختمانی ، مخصوصا در ساختمان های چند طبقه ، وجود آسانسور است و برای بهبود عملکرد آن ضرورت سرویس و نگهداری آسانسور مهم است.

آسانسور ها هم مانند تمام وسایل و تجهیزات مورد استفاده در زندگی،در صورت عدم رسیدگی و نگهداری مناسب و دقیق ، علاوه بر اینکه طول عمر و ماندگاری کوتاهتری پیدا خواهد کرد.

بلکه ،کیفیت و عملکرد مناسب خود را نیز نسبت به روز های ابتدایی نصب ،از دست خواهد داد و همچنین از همه موارد مهم تر اینکه ممکن است دچار سانحه و یا حتی بروز یک فاجعه نیز شود.

از این رو ضرورت سرویس و نگهداری آسانسور از اهمیت بالایی برخوردار است.

تعریف سرویس و نگهداری آسانسور ، یعنی بررسی کیفیت و عملکرد قطعات آسانسور و عیب یابی و همچنین رفع عیب و یا تعویض قطعات در هنگام ضرورت.

 

سرویس و نگهداری آسانسور لوکس

چرا آسانسور دچار نقص می شود؟

به طورکلی برای اینکه یک آسانسور دچار مشکل نشود ، نصب و راه اندازی آن ، باید توسط یک مهندس و متخصص کاربلد اتفاق بیفتد که موارد زیر را به طور تخصصی رعایت کند.مواردی که از اصول فنی راه اندازی آسانسور ها محسوب می شوند:

 • اندازه ظرفیت کابین آسانسور در هنگام استفاده
 • بررسی میزان سرعت آسانسور
 • تخمین میزان ارتفاع
 • سیستم برق آسانسور و ولتاژ مورد نیاز برای آن
 • مکان نصب آسانسورها

ذکر این نکته ضروری است که اگر روند سرویس آسانسور به موقع انجام شود،قطعا علاوه بر اینکه متوجه خطری نخواهیم بود بلکه ، حتی نیاز به تعویض قطعات و تحمل هزینه های سنگین تر نیز نخواهیم شد.

مواردی که سبب بروز مشکل در آسانسور می شوند:

 • تغییرات ولتاژی در جریان برق که سبب خرابی و یا از کار افتادگی قسمت هایی از آسانسور می شود.
 • عدم توجه به ظرفیت نهایی آسانسور مثلا استفاده در اسباب کشی ها،ضربه زدن به در و کابین ،دستکاری غیر اصولی و…
 • مشکلات در سیستم مکانیکی و الکترونیکی آسانسور

در هنگام سرویس آسانسور چه اتفاقاتی می افتد؟

اگر سرویس آسانسور منزل خود را به صورت دائمی و ماهیانه انجام دهید ، شرکت مربوطه تعمیرکار آسانسور را به منزل شما فرستاده و او هم تمامی قطعات مکانیکی و الکترونیکی آسانسور را مورد بازدید قرار می دهد.

اگر قطعات خراب شده و مشکلی داشته باشند بعد از اطلاع رسانی به شما و پذیرش شما. اقدام به تعویض یا در صورت امکان ، تعمیر آن قطعه کرده و یا برخی قطعات که احتیاج به نظافت و یا روغن کاری داشته باشند را، تمیز و نظافت کرده و به این ترتیب از آسیب رسیدن ها و خرابی های بعدی ، جلوگیری به عمل آمده و طول عمر آسانسور شما بیشتر خواهد شد.

به خاطر داشته باشید که سرویس آسانسور به صورت دائم و ماهیانه نوعی پیشگیری از بروز مشکلات جدی است و مسلما پیشگیری همیشه بهتر از درمان خواهد بود.

در ضمن حتما در مورد سرویس آسانسور خود با شرکت های معتبر و یا نمایندگی ها ، قرارداد ببندید و کار را به افرادسود جویی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارند ، نسپارید. چون علاوه بر اینکه مشکلی از آسانسور شما قریب به یقین حل نمی کنند بلکه ممکن است با عدم آگاهی کافی،مشکلی هم به مشکلات قبلی اضافه کنند.

همه ی ما می دانیم که امروزه  آسانسور یکی از مهمترین وسیله جابجایی در ساختمان هاست.و استفاده از آسانسور جابجایی را برای افراد خیلی آسان تر کرده است.آسانسور در همه مکان ها اعم از منزل و محیط کار و فضاهای تجاری کاربرد دارد.آسانسور یک اختراع فوق العاده برای جابجایی افراد از جایی به جای دیگر است. ولی باید در نظر داشته باشید که آسانسور هم مثل تمامی لوازم کامپیوتری و موتوری نیاز به تعمیر دارد و همینجاست که شما به یک شرکت فوق العاده جهت ارائه خدمات نیاز دارید.

مثل همه ی تجهیزات مدرن آسانسور ها هم رو به پیشرفت هستند . و همه ی آسانسور ها در طول زمان استفاده به تعمیر و نگهداری نیاز دارند.

آسانسور وقتی که خراب می شود موجب خوردگی و پوسیدگی می شود و این عوامل باعث از کار افتادن آسانسور می شود.

سرویس دوره ای آسانسور

آسانسور ها سیستم های بسیار پیچیده ای دارند که از بخش های مختلفی تشکیل شده و برای آسوده خاطر بودن مسافران و حرکت نرم و روان به سرویس و تعمیرات دوره ای نیاز دارند.

آسانسور از یک کابین تشکیل شده که کار آن جابجایی افراد در طبقات ساختمان هاست امروزه آسانسور به یک ابزار بسیار ضروری در ساختمان ها تبدیل شده است.استفاده از آسانسور بدون دریافت بازرسی بسیار خطرناک و غیر قانونی است. اگر سرویس های دوره ای آسانسور انجام نشود ،خطرهای بسیار جدی در کمین مسافران خواهد بود و هم ممکن است جریمه های سنگینی بر عهده مدیر ساختمان باشد.سرویس و نگهداری ماهانه آسانسور ها برای بررسی کلی آسانسور و رفع ایرادات انجام میشود.

سرویس آسانسور چه مزایایی دارد؟

 • باعث افزایش طول عمر و کارایی آسانسور میشود.
 • هزینه سرویس و نگهداری پیشگیرانه آسانسور خیلی مقرون به صرفه تر از تعمیرات است.
 • باعث افزایش امنیت و جان مسافران آسانسور میشود.

اقدامات سرویسکار آسانسور:

 • بررسی و روغن کاری و تنظیم کردن آسانسور ها بر اساس یک برنامه منظم و سیستماتیک
 • تعمیر و تعویض قطعه خراب و پوسیده شده
 • آزمایشات ایمنی دوره ای

انواع آسانسور:

آسانسور های هیدرولیکی :

آسانسور هیدرولیکی توسط پیستونی که درون یک سیلندر حرکت میکند، از طریق نیرو تغذیه می شود. حرکت پیستون را می توان با پمپاژ روغن هیدرولیک به سیلندر انجام داد. پیستون کابین آسانسور را به راحتی بالا می برد و روغن را می توان با یک شیر الکتریکی کنترل کرد.

آسانسور ( پنوماتیک )

آسانسور پنوماتیک با یک سیلندر خارجی بسیار شفاف طراحی میشود. کارکرد ، نگهداری و نصب این دسته آسانسورها در مقایسه با آسانسورهای دیگر بسیار ساده است. به دلیل طراحی مستحکم آن ، قابل استفاده در خانه ها می باشد. از مزایای اصلی استفاده از این آسانسورها می توان به طراحی محکم و روان ، سرعت  و انعطاف پذیری بالا ، کارآمد بودن انرژی و بسیار بی خطر بودن اشاره کرد.

آسانسورهای کششی

این  آسانسورها جز محبوب ترین نوع آسانسور هستند که شامل سیم بکسل های فولادی و طناب های بالابر بوده که در بالای قرقره به موتور متصل هستند. کاربرد این نوع آسانسور برای ساختمان هایی با ارتفاع متوسط و بلند است و سرعت حرکتی بسیار بیشتر از آسانسورهای هیدرولیک دارند. وزنه تعادل در این آسانسورها باعث می شود که آسانسور بسیار کارآمد شود.