انتخاب برگه

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

مقدمه بالابر :

قابلیت جابجایی مواد از نقطه ای به نقطه ی دیگر، در کلیه ی بخش های صنعتی، از امور حیاتی و جدی محسوب می شود. با توجه به این که هر فردی در عرصه ی صنعت به نوعی در جا به جایی بار نقش دارد، با خطرات و حوادث احتمالی مربوط به حمل و نقل جابجایی بار مواجه خواهد بود و به همین دلایل میتوانیم از بالابر استفاده کنیم .

 

شماره تماس و مشاوره رایگان

021-73048

انتخاب صحیح نوع تجهیزات و متعلقات بالابر ها برای باربرداری، استفاده درست، نگهداری ایمن و شناخت خطرات مرتبط با جابجایی بار، نقش عمده ای در پیشگیری و کاهش حوادث مربوطه دارد.

رعایت نکردن اصول ایمنی و بهداشت در جابجایی دستی و ماشینی مواد، از جمله علل بروز این گونه حوادث است.

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

آسیب هایی مانند بیماری های اسکلتی – عضلانی (کمر درد)، سقوط و … نهایتا منجر به کاهش بهره وری می شود. ضمن رعایت اصول جا به جای بار از وسایل و تجهیزات خاصی که برای این منظور طراحی شده اند، انواعی از جرثقیل ها، بالابرهای دستی و برقی وجود دارند که نصابان امروزی برای جابجایی اجسام از آنها استفاده می کنند. استفاده از طناب های کنفی (ریسمانی) و نایلونی برای باربرداری ممنوع است و برای این منظور از اسلینگ ها که شامل سیم بکسل، زنجیر، تسمه های مصنوعی یا مش های فلزی استفاده می شود.

کاربران برای استفاده ی بهینه از این گونه تجهیزات باید از تجربه، دانش و هوشیاری برخوردار باشند. اسلینگ ها زمانی حداکثر کارایی را دارند که متناسب با وزن، ابعاد، جنس بار و شرایط محیط عملیات، انتخاب و استفاده شوند. کاربران آموزش دیده با رعایت مواردی مانند سرعت مناسب هنگام کار، پرهیز از حرکات ناگهانی و دقت در تعمیر و تجهیزات، نقش موثری در افزایش راندمان و طول عمر این گونه وسایل دارند.

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

برای انتخاب یک اسلینگ مناسب برای انجام کار، عواملی مانند: اندازه، وزن و شکل بار ، دما ، حساسیت مواد مورد جابجایی و محیطی که بار در آن جا به جا می شود، نقش موثری دارند.

بالابر وسیله ای است برای بلند کردن و پایین آوردن بار با استفاده از وسایلی چون درام ، چرخ و … که سیم بکسل یا زنجیر به دور آنها پیچیده و توسط نیروی دستی، الکتریکی و یا پنوماتیکی این جابجایی صورت می پذیرد. استفاده نامناسب و نا به جا از این گونه تجهیزات بدون رعایت اصول استانداردهای ایمنی و عدم ارزیابی خطر می تواند حوادت خطرناکی مانند مرگ جراحت های شدید و آسیب به اموال را در پی داشته باشد.

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

لازم به ذکر است، قبل از استفاده و به کارگیری تجهیزات و قطعات بالابرها باید آنها را کاملا از نظر کارائی بازرسی و کنترل نمود. این وسایل چه تحت مالکیت یا اجاره ای باشند تنها مجاز به استفاده توسط افراد و تکنسین های شرکت آسانسوری هستند.

بالابرهای دستی

۱- قرقره زنجیر دستی

قرقره زنجیر دستی برای بلند کردن بار در ارتفاع های کوتاه به کار میرود. این وسیله ابزاری است قابل حمل که با کشیدن دستی زنجیر برای بالابردن اجسام در مسافت های کوتاه به کار میرود

برای اطمینان از کار این نوع بالابر باید زنجیر آن بطور مداوم کنترل شده و روغن کاری شود. اگر نسبت به کارائی آن مردد هستید، سریعا زنجیر آنرا تعویض کنید.

به هنگام بازدید در صورتی که هر یک از حلقه های زنجیر شرایط زیر را داشته باشند بای نسبت به تعویض آن اقدام نمائید:

١- تابیدن و پیچیدگی

۲- دارا بودن ترک هایی مویی

شماره تماس و مشاوره رایگان

021-73048

2- تیر فور (Tir for):

یکی دیگر از انواع بالابر های دستی با نام تجاری تیر فور است. این وسیله یک بالابر اهرمی چند منظوره حاوی سیم بکسل است که به صورت دستی برای جابجایی و کشیدن بار به طور پیوسته در جهت های افقی ، عمودی و شیبدار در مساحت های نامحدود توسط سیم بکسل با هر طولی به کار میرود. لازم به یادآوری است که قبل از شروع به کار با تیرفور نسبت به سلامتی و ظرفیت آن اطمینان پیدا کنید و صحت کارکرد آن را کنترل کنید.

 

3- بالابرهای موتوری – برقی:

بالابرهای موتوری برقی نوع دیگری از بالابرها هستند که با نیروی موتوری بار را بلند کرده و جابجا می کنند و از جمله پرکارترین نوع بالابرها هستند. در این بالابرها نیروی تولید شده توسط جریان برق باعث جابجایی بار می شود.

این بالابرها اغلب برای انجام باربرداری های سریع و مکرر با تناژهای مختلف و سرعت های گوناگون به کار می روند. بالابرهای برقی می توانند از نوع ثابت و یا معلق در یک نقطه باشند. از نظر ساختار مکانیکی، بالابر برقی مشابه بالابر دستی است، تنها تفاوتش این است که به جای نیروی دست انسان، از نیرو و کنترل های الکتریکی برای عملکرد بالایی استفاده می شود. کنترل حرکات بعضی از بالابرهای موتوری توسط صفحه کلید آویزان صورت می گیرد که با شستی های حرکت، ایست و تغییر جهت کار می کنند.

تجهیزات و متعلقات بالابر ها

4 – بالابرهای خاص :

تعدادی از شرکت های آسانسوری پس از تکمیل عملیات سرهم بندی کابین در داخل چاهک از بالابرهایی که منحصرا برای کارهای اجرائی خود طراحی کرده اند استفاده می کنند. این بالابرها ایمن بوده و در صورت بروز مشکل خاصی نسبت به توقف سیم بکسل بالابر اقدام می کند.

لازم به یادآوری این نکته مهم ایمنی است که در صورت استفاده از بالابر برای جابجایی کابین ، سیستم ترمز ایمنی آن ( گاورنر ) باید قبلا در موتورخانه نصب شود و از صحت کار آن مطمئن شویم.

5 – نکات اساسی در بالابردن بار:

  •  هنگامی که کارکنان آسانسور مشغول اجرای عملیات نصب و بالابردن هستند، مناطق مخصوص بالا بردن بار، بخصوص چاه آسانسور باید فقط در اختیار این افراد باشد. علایم هشدار دهنده باید در این مکانها در معرض دید قرار گیرند.
  •  کارکنان شرکت باید از ورود به محل هایی که افرادی غیر از کارکنان شرکت اسانسوری مشغول بالا بردن اجسام هستند، خودداری کنند.
  • محل های اتصالی که تجهیزات و متعلقات بالابر ها به آن وصل می شود باید قدرت کافی برای حفاظت از بار را داشته باشد.
  • هر جا که لبه های تیز با زنجیر یا سیم بکسل در تماس هستند باید آن ها را لایه گذاری کرد.
  • استفاده از دو بالابر زنجیری ( دستی یا موتوری ) برای بالا بردن یک بار مجاز نیست. فقط زمانی میتوان از دو بالابر استفاده کرد که هر یک کل مقدار یک بار را به تنهایی جابجا کنند.

تجهیزات و متعلقات بالابر ها