پیاده روی متحرک

پیاده روی متحرک

رمپ و یا همان پیاده روی متحرک در واقع وسیله ای است که توسط آن در سطوح هم تراز و یا سطوحی که اختلاف ارتفاع کمی داشته باشند استفاده میگردد ، فرودگاه ها فروشگاه های معتبر ، ترمینال های مسافربری ، مکان هایی که موضوع زیارتی و یا سیاحتی دارند و… بستر های مناسبی برای استفاده رمپ ها می باشد.

حین طراحی و اجرای ” رمپ ” موضوعی که باید مورد توجه قرار گیرد این است که زاویه ی شیب پیاده روی متحرک یا رمپ باید حداکثر 12 درجه نسبت به خط افق باشد .

ظرفیت جابه جا شدن و استفاده ی افراد از رمپ ها بر اساس فرمول : ct=3600*v*k/0.4   محاسبه می گردد.رمپ ها یک میزان حداکثر، برای سرعت تعریف شذه دارند که باید بر همان اساس مورد استفاده قرار گیرند. این سرعت حداکثری  0.75 متر می باشد. در برخی از شرایط خاص سرعت پیاده روی متحرک میتواند به بیشتر از این عدد تعریف شده نیز برسد ، در این صورت سرعت رمپ به 0.9 متر نیز می تواند افزایش پیدا کند.که در اینصورت عرض رمپ نباید از 1.10 بالاتر باشد.پیاده روهای متحرک دارای سرعت متغیر هستند که در زمان ورود و سرعت ان افزایش یافته و پس از ترک مجدد سرعت کاهش میابد

رمپ

شیب رمپ پیاده

درصد شیب رمپ برقی مقداری است که به ازای هر یک متر طول رمپ محاسبه می‌شود و شامل تغییر ارتفاع براساس سانتی متر است. رمپ برقی برحسب مقدار شیب در سه طبقه قرار می‌گیرند:

1-رمپ با شیب کم: در این رمپ ها زاویه‌ی بین خط شیب و خط افق نسبت 10 درصد یا 6 درجه است.

2-رمپ با شیب متوسط: زاویه‌ی بین خط شیب و خط افق در این رمپ نسبت 10 تا 16 درصد یا 6 تا 10 درجه است.

3-رمپ با شیب زیاد: در این رمپ زاویه‌ی بین خط شیب و خط افق 16 تا 40 درصد یا 10 تا 24 درجه است.

در طراحی و نصب رمپ برقی باید استاندارهای EN-115 رعایت شوند. برخی از این نکات، به شرح ذیل‌اند:

 • در رمپ برقی طویل، به منظور جلوگیری از سقوط صندلی چرخدار، لازم است که شیب رمپ برقی در یک درجه مطلوب باشد. برای رمپ هایی که طول آن ها کمتر از ۵ متر است، توصیه می شود که حداکثر شیب رمپ برقی برای استفاده صندلی چرخدار، ۸ درصد درنظر گرفته شود.
 • حداکثر شیب رمپ برقی پیاده روی متحرک ۱۲ درجه است.
 • اما نوع دیگری از رمپ برقیدارای سرعت متغیر می باشد، به طوری که در زمان ورود سرعت آن افزایش پیدا کرده و پس از ترک دستگاه، مجددا سرعت کاهش می یابد.
 • در صورتی که شیب رمپ برقی پیاده رو متحرک با سطح، بیشتر از ۶ درجه باشد، پیاده رو متحرکی که در آن سطح اجرا شده است، لازم است حداقل ۰/۴ متر را با زاویه ای کمتر از ۶ درجه طی نماید. همچنین در صورتی که سرعت حرکت پیاده روی متحرک ۰/۹ متر بر ثانیه باشد، این فاصله به ۱/۶ متر افزایش پیدا می کند.
 • ابعاد پاگرد رمپ برقی لازم است معادل با 150*150 سانتی متر باشد.
 • فاصله‌ی دو پاگرد نباید بیش از 9 متر باشد.

مفهوم پالت در پیاده روهای متحرک

در پیاده روهای متحرک به جای استپ از پلیت های آجدار استفاده می کنند که به آنها پالت میگویند مثل استپ در پله برقی این قطعه اهمیت زیادی در حرکت و جابجایی مسافران دارد.جنس این پالت ها گاها از فولاد بوده ولی امروزه به دلیل خاصیت ضد زنگ زدگی،ضد خوردگی وزن کم از المینیوم که به صورت (تزریق تحت فشار) تهیه میشود استفاده میکنند.

پیاده رو متحرک

نکات مهم و استاندارد های مهم در خصوص طراحی و ساخت پالت

 • پالت ها باید دارای شیارهایی در جهت حرکت پیاده رو متحرک باشد
 • پهنای شیار باید حداقل 4/5 میلیمتر و حداکثر 7 میلیمتر باشد
 • عمق شیارها نباید کمتر از 5 میلیمتر قرار گیرد
 • پهنای لبه دندان ها باید حداقل 4/5 و حداکثر 8 میلیمتر باشد
 • پالت باید با نیروی حداکثر 7500 و حداقل 300 نیوتون از نظر انحراف آزمایش گردد
 • پالت ها نباید دو لبه جانبی با شیار تمام گردند
 • محل اتصال پالت ها باید سطح پیوسته و بدون شکستگی باشد
پیاده رو متحرک

موارد استفاده از پیاده رو متحرک

معابر عمومی

درون بلوارهای طولانی

مرتبط کننده پایانه ها

فرودگاها،متروها و اماکن تجاری

دسترسی به پارکینگ و ایستگاه حمل و نقل زمینی

پیاده رو متحرک

نکته:

در صورتی که زاویه رمپ با سطح بیشتر بیشتر از شیش درجه باشد پیاده روی متحرکی که در آن سطح اجرا شده است باید حداقل 0.4 متر را با زاویه ای کمتر از 6 درجه طی نماید و در صورتی که سرعت حرکت پیاده روی متحرک ما 0.9 متر بر ثانیه باشد این فاصله به 1.6 متر افزایش پیدا می کند.

خرید رمپ برقی

برای خرید رمپ برقی باید توجه داشته باشید که اینگونه رمپ ها در ساختارهای مختلف با کاربردهای متنوع تولید می‌شوند. رمپ ها بر اساس استفاده به سه طبقه‌ی ماشین رو، پیاده رو و رمپ ویژه‌ی معلولین تقسیم می‌شوند. رمپ ماشین رو برای دسترسی خودروها به مکان‌هایی با ارتفاع متفاوت نسبت به یکدیگر، به کار می‌روند. رمپ های پیاده رو در فروشگاه‌ها، ادراجات، پایانه‌های مسافربری و… استفاده می‌شوند. رمپ ویژه‌ی معلولین در مکان‌های خدماتی مانند بیمارستان‌ها برای تسهیل عبور معلولین به کار می‌رود.

علاوه بر این رمپ های برقی بر اساس مسیر نیز طبقه بندی می‌شوند. رمپ برقی مستقل دارای دو مسیر ویژه‌ی رفت و برگشت کاملا مجزا است؛ در نتیجه موتورخانه، سنسورها، صفحه‌های حمل بار و… هر مسیر جدا خواهد بود. در حالی که در رمپ برقی دوگانه از یک سیستم چرخش مداوم و مدار بسته تشکیل می‌شود.

قیمت رمپ برقی

قیمت رمپ برقی به عوامل مختلفی بستگی دارد؛ از نوع و کاربرد رمپ گرفته تا طول، شیب و… بار ترافیکی موردانتظار و محدوده‌ی ترافیکی دو عامل بسیار مهم در تعیین قیکت رمپ ها به شمار می‌روند. سیستم کنترل انرژی مورد استفاده و همچنین نوع آن نیز می‌توانند قیمت رمپ برقی را تغییر دهند. علاوه بر این استفاده از رمپ ویژه‌ی معلولین نیز می‌تواند بر هزیته‌ها تاثیر داشته باشد؛ چرا که ابعاد و تجهیزات مورد نیاز آن متفاوت خواهند بود.

شرکت آسانسور آتیس عاملیت پخش کلیه ی قطعات و محصولات پیاده روی متحرک در  ایران می باشد و توان ارائه ی پکیج این محصول را در کوتاهترین زمان با مناسب ترین قیمت  دقیقا مطابق با خواسته و سلیقه ی مشتری همچنین متناسب با جزئیات پروژه با استاندارد های روز اروپا و استانداردهای ایران و رعایت نکات ایمنی ارائه می نماید.