گیر کردن در آسانسور یکی از معضلاتی است که روزانه خیلی از افراد ساکن در آپارتمان با آن مواجه هستند. این مشکل دلایل مختلفی دارد. برای رفع گیر کردن آسانسور و جلوگیری از بروز مجدد می‌بایست نکاتی را رعایت کنید. دلایل گیر کردن آسانسور می‌تواند نقص فنی، استفاده نامناسب از آسانسور و حمل بار بیش از ظرفیت، این دستگاه باشد. با در نظر گرفتن موارد گفته شده و سرویس به موقع آسانسور می‌توان از چنین اتفاق‌هایی پیشگیری کرد. در صورت گیر کردن در آسانسور خونسردی خود را حفظ کرده و سعی کنید افراد بیرون از آسانسور را مطلع کنید.

دلایل اصلی گیر کردن آسانسور

عوامل زیادی ممکن است باعث گیر کردن آسانسور شود. برخی از این عوامل به شرح زیر است:

1.قطعی برق

یکی از دلایل مهم گیر کردن آسانسور، قطعی برق است. در صورتی که این ایراد با برق اضطراری نیز رفع نشود، باعث ماندن آسانسور، بین طبقات طی چند ساعت یا حتی چند روز شود. از این رو جابجایی افراد با مشکل مواجه می‌شود.

2.عدم بسته شدن درب کابین آسانسور

یکی از علت‌هایی که باعث از کار افتادن آسانسور می‌شود، بسته نشدن درب آسانسور است. به همین دلیل برای جلوگیری از بروز این مشکل از بسته شدن درب کابین هنگام سوار شدن به آسانسور، اطمینان حاصل کنید.

3.استفاده از قطعات بی کیفیت در ساخت آسانسور

زمانی که آسانسور را از شرکت‌های غیر معتبر تهیه می‌کنید، ضررهای مالی و جانی را به دنبال دارد. باید توجه داشته باشید که آسانسور از ابزارهای پرکابرد در ساختمان محسوب می‌شود. از آن‌جایی که جابجایی افراد در ساختمان‌های مرتفع با استفاده از پله کار بسیار دشواری است، می‌بایست در خرید آسانسور دقت کرده و این وسیله را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. با این‌کار دیگر نیاز نیست نگران استفاده از قطعات فیک و بی‌کیفیت در ساخت آسانسور باشید.

4.سوار شدن مسافران آسانسور، بیش از ظرفیت آن

همانطور که در نکات ایمنی آسانسور ذکر شده است، نباید تعداد مسافران بیش از حد مجاز ظرفیت آسانسور باشد. ظرفیت هر آسانسور مشخص است و تعداد افراد باید برابر یا کم‌تر از این حد باشد. در غیر این صورت اگر تعداد مسافران از این حد بیش‌تر شود، دستگاه از کار افتاده و می‌ایستد.

5.عدم سرویس به موقع آسانسور

تمامی آسانسورها باید به صورت منظم مورد بازبینی قرار گرفته و سرویس شوند. با این‌کار می‌توانید از خرابی آن‌ها جلوگیری کنید. آسانسور هم مانند هر وسیله برقی دیگر نیاز به تعمیر و سرویس به موقع دارد. برای این‌کار باید ریل و سیم بکسل آن را مرتب روغن کاری کنید تا از زنگ زدگی و پارگی سیم بکسل جلوگیری شود. سیم بکسل، کار نگه داشتن آسانسور را انجام می‌دهد. در ضمن این نکته را فراموش نکنید که موتور آسانسور هم باید مورد بازبینی قرار گیرد.

 

دلایل گیر کردن آسانسور

6.نوسانات برق ورودی

یکی دیگر از دلایل گیر کردن آسانسور، نوسانات بیش از حد برق ورودی است. برق ورودی آسانسور نباید بیش از اندازه باشد و برق می‌بایست بدون نقص و کامل وارد آسانسور شود. با وجود هرگونه نوسان برق، آسانسور از کار می‌افتد.

7.عدم وجود برق اضطراری

نداشتن باطری خروج اضطراری یکی دیگر از دلایل گیر کردن آسانسور است. هر آسانسور باید دارای برق یا باطری اضطراری باشد. در صورت قطعی برق می‌توان از این سیستم کمک گرفت.

8.دستکاری آسانسور بدست افراد غیر متخصص

آسانسور به دلیل حساس بودن نیاز دارد که توسط افراد متخصص تعمیر شود. در صورت نداشتن اطلاعات و دانش کافی نباید به تعمیر و سرویس آسانسور دست بزنید. همچنین اگر می‌خواهید فرد دیگری را برای تعمیر انتخاب کنید، می‌بایست از تخصص او مطمئن شوید. چرا که با یک اشتباه کوچک به ایمنی افراد ساکن در آپارتمان آسیب می‌رسانید.

هنگام گیر کردن در آسانسور چکار کنیم؟

گیر کردن در آسانسور شاید یک مشکل هولناک به نظر برسد. اولین نکته‌ای که باید هنگام گیر کردن رعایت کنید حفظ خونسردی خودتان است. زیرا هنگامی که در آسانسور گیر می‌کنید، چیزی وجود ندارد که باعث ترس شما شود. ممکن است از سقوط آسانسور بترسید. در صورتی که هنگام گیر کردن آسانسور و متوقف شدن بین طبقات، ترمز اضطراری آسانسور به دلیل مکانیکی بودن، دچار مشکل نمی‌شود و لازم نیست بابت این موضوع نگران باشید. همچنین سیم بکسل‌هایی که جابجایی آسانسور را به عهده دارند هم دچار مشکل نمی‌شوند. زیرا آنقدر این سیم‌ها استحکام دارند که هیچ آسیبی به آن‌ها وارد نمی‌شود. توجه داشته باشید که چراغ‌های آسانسور نیز هنگام گیر کردن روشن باقی می‌مانند. از این رو نیازی نیست هنگام توقف آسانسور دچار وحشت شوید. به دلیل وجود اکسیژن کافی در کابین، احساس خفگی نمی‌کنید.

پس از این‌که خیالتان از این موارد کاملا راحت شد، می‌توانید از طریق تلفن همراه خود با افراد بیرون از آسانسور تماس بگیرید. درون اکثر آسانسورها زنگ هشدار نصب شده تا در چنین موقعیت‌هایی افراد دیگر را از حضور شما در آسانسور مطلع کنند. اگر هیچ‌کدام از این امکانات در اختیارتان نبود، می‌توانید با صدای بلند سایر ساکنین را مطلع کنید. پس از این‌کار می‌بایست درباره وضعیت خودتان و این‌که در چه طبقه‌ای هستید، به افراد بیرون از آسانسور اطلاع دهید.

 

دلایل مهم گیر کردن آسانسور

 

اقدامات افراد بیرون از آسانسور در زمان گیر کردن

هنگامی که آسانسور بین طبقات گیر می‌کند، علاوه بر این‌که افراد داخل کابین باید اقداماتی انجام دهند، رعایت یک سری نکات توسط افراد بیرون از آسانسور نیز اهمیت دارد. ابتدا این افراد هم باید ابتدا آرامش خود را حفظ کنند. سپس باید درمورد وضعیت جسمانی افراد گیر افتاده در آسانسور مطلع شوند. مثلا در صورت داشتن بیماری خاص یا بیهوش شدن، می‌بایست به اورژانس خبر دهند. سپس باید بدانید که کابین آسانسور با طبقه هم تراز است یا خیر؟ در صورت هم تراز بودن و متوقف شدن کابین می‌توان از طریق کلیدهای اضطراری، افراد گیر کرده را بیرون آورد. در غیر این صورت باید از آتش نشانی کمک بگیرید.

مهم ترین دلیل گیر کردن آسانسور

دلایل زیادی برای گیر کردن آسانسور وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها استفاده نادرست از آسانسور و سوار شدن افراد بیش از تحمل این دستگاه است. همچنین آسانسور نیز مانند هر وسیله دیگری نیاز به سرویس و روغن کاری دارد. به همین دلیل می‌بایست به صورت منظم آن را سرویس کرد. پیشنهاد می‌شود برای جلوگیری از گیر کردن آسانسور این وسیله را از شرکت‌های معتبر تهیه کنید. چرا که این مراکز اولویتشان ایمنی ساکنین آپارتمان است. زمانی که آسانسور نیاز به تعمیر داشته باشد، می‌بایست از افراد متخصص کمک بگیرید و خودتان آسانسور را دستکاری نکنید چرا که عواقب جبران ناپذیری را به همراه دارد.