ممکن است بارها به دلیل ایجاد ترافیک و نبود امنیت نتوانسته‌اید ماشین را در جای مناسبی از خیابان پارک کنید‌. این روزها مسأله پارک ماشین‌ها تبدیل به یک معضل بسیار بزرگ شده است. اما با پیشرفت تکنولوژی و ساخت پارکینگ‌های طبقاتی می‌توان در یک فضای بسیار امن، جای پارک ماشین‌ها را تامین کرد. البته توجه به ضوابط و نکات امنیتی این‌ پارکینگ‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. قیمت پارکینگ طبقاتی به عوامل زیادی مانند ابعاد پارکینگ و متراژ محل احداث بستگی دارد. بهترین‌ نوع پارکینگ طبقاتی، مکانیزه است که قابلیت جابجایی دارد و در فضای محدود تعداد بسیار زیادی ماشین در آن جای می‌گیرد.

پارکینگ طبقاتی چیست؟

پارکینگ طبقاتی همانطور که از نامش پیداست مکانی است برای این‌که تعدادی عظیمی از‌خودروها در آن پارک شود. این پارکینگ طبقات زیادی دارد. این پارکینگ‌ها در واقع ساختمان‌های کاملا جدا و مستقلی هستند که به طور خاصی برای پارک ماشین‌ها طراحی شده‌اند. انواع پارکینگ‌های طبقاتی همیشه به صورت یک ساختمان مستقل نیست. در برخی موارد طراحی پارکینگ طبقاتی در مراکز تجاری، مراکز تفریحی یا ترمینال‌های مسافربری ساخته می‌شود. به این صورت بخشی از ساختمان به شمار می‌رود. به دلیل این‌که جای پارک کافی برای ماشین‌ها وجود ندارد و همچنین گران بودن زمین برای احداث ساختمان در مراکز شهر باعث شده تا ساخت این نوع پارکینگ‌ها ضرورت داشته باشد.

انواع پارکینگ طبقاتی

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، پارکینگ‌های طبقاتی در انواع متفاوتی ساخته می‌شوند. در زیر به برخی از مهم‌ترین انواع پارکینگ‌های طبقاتی پرداخته شده است:

پارکینگ طبقاتی بتنی

پارکینگ طبقاتی بتنی در واقع پارکنیگ‌هایی هستند که برای ساختن آن‌ها از رمپ استفاده می‌شود. رمپ در واقع مسیرهای شیب‌داری است که بین دو طبقه ساخته شده می‌شود. به دلیل استفاده از رمپ در پارکینگ‌های بتنی، به فضای بیش‌تری نیاز دارد. بهره‌وری از مکان در پارکینگ‌ طبقاتی بتنی حداقل است‌. همچنین برای این پارکینگ هزینه تعمیر و نگهداری پایینی نیاز دارید و برای پارک ماشین‌ها نیازی نیست از انرژی یا برق استفاده شود.

پارکینگ طبقاتی فلزی

برای ساخت پارکینگ طبقاتی فلزی می‌بایست از سازه‌های فلزی استفاده کنید. ستون‌های فلزی این پارکینگ از قطعات فلزی ساخته می‌شود، اما برای ساخت کف و دیواره‌ها بتن به کار می‌رود. برای ساخت پارکینگ فلزی به هزینه بیش‌تری نسبت به پارکینگ بتنی نیاز است.

پارکینگ طبقاتی مکانیزه

پارکینگ طبقاتی مکانیزه نوعی دیگر از انواع مختلف پارکینگ‌های طبقاتی به شمار می‌رود. این پارکینگ‌ها دارای مکانیزم و ساخت متفاوتی با انواع دیگر است. این پارکینگ‌ها به گونه‌ای ساخته شده که عمل جابجایی خودرو به راحتی انجام شود. اما در عین حال برای ساخت این‌ نوع پارکینگ‌ها فضای حداقلی برای پارک ماشین‌ها کافیست. همچنین فضای زیادی برای پارک کردن ماشین‌ها نمی‌گیرد. شما می‌توانید این نوع پارکینگ را به شرکت‌های معتبر سفارش دهید.

پارکینگ طبقاتی

مزایای پارکینگ طبقاتی

پارکینگ‌های طبقاتی به دلیل مزایای بسیار مورد توجه شهروندان قرار گرفته است. مهم‌ترین مزیت این پارکینگ‌ها در زیر شرح داده شده:

 • به دلیل هزینه بالای زمین‌های به خصوص در مرکز شهر، برای احداث این پارکینگ به آزاد سازی زمین نیازی نیست.
 • از کاربری این پارکینگ‌ها در راستای برنامه ریزی شهری می‌توان استفاده بهینه‌ای کرد.
 • ظرفیت کاربری را می‌توانید با حداقل هزینه‌ها کاهش دهید.
 • از پارک کردن ماشین‌ها در حاشیه‌ها می‌توان جلوگیری کرد که باعث آسودگی عابران و آرامش روانی آن‌ها و همچنین کم شدن ترافیک شهری می‌شود.
 • این پارکینگ‌ها دسترسی آسان را برای همشهریان فراهم می‌کنند. تا به راحتی بتوانند بدون هیچ نگرانی به ماشین خود دسترسی پیدا کنند.
 • این پارکینگ‌های طبقاتی دارای امنیت بسیار بالایی هستند.
 • به دلیل امنیت بالا دیگر لازم‌ نیست نگران گم شدن یا دزدیده شدن وسایل یا حتی برخورد سایر ماشین‌ها با ماشین خود باشید.
 • پارکینگ طبقاتی ماشین‌ها را از عوامل آسیب‌زای طبیعی مانند آفتاب شدید، باران و برف محافظت می‌کنند.

ضوابط ساخت پارکینگ طبقاتی

ساخت پارکینگ‌های طبقاتی اهمیت بسیار زیادی دارد. شهرداران، مهندسان و کارشناسان ایمنی سعی دارند این پارکینگ‌ها را با حساسیت بالایی بسازند. ایمنی در این پارکینگ‌ها حرف اول را می‌زند. به همین دلیل برای ایمنی باید به شرایط ساخت، مکان ساخت، پی ریزی محیط مورد نیاز، ارتفاع موردنیاز و فضای خالی اطراف پارکینگ توجه زیادی شود. این‌کار برای جلوگیری از حوادث غیرمطرقبه اهمیت زیادی دارد. از این جهت هم شهرداران ضوابط خاصی را برای ساخت پارکینگ طبقاتی در نظر گرفته‌اند که سازندگان باید طبق این ضوابط، پارکینگ‌ها را با ایمنی بالاتری بسازند.

مهم ترین ضوابط ساخت پارکینگ طبقاتی

پارکینگ‌های طبقاتی از لحاظ ابعاد، اندازه و ساخت به نحوی طراحی می‌شوند که برای عموم ماشین‌ها قابل استفاده و مناسب باشند. معمولا این پارکنیگ‌ها ظرفیت بسیار بالایی دارند. به ضوابط ساخت پارکینگ توجه کنید:

 • درب پارکینگ طبقاتی خصوصی باید ۲۱۰ سانتی‌متر باشد‌.
 • در پارکینگ‌های عمومی باید شرایط برای عبور افراد معلول وجود داشته باشد. این میزان فضا حدود دو درصد از کل فضای پارکینگ است که باید نزدیک ورودی و خروجی پارکینگ باشد‌‌.
 • در صورتی که این نوع پارکینگ‌ها ستون داشته باشند، قوانین خاصی برای چگونگی ساخت این ستون‌ها و محل قرارگیری ماشین باید رعایت شود. به طور مثال ستون‌ها باید کاملا دارای علامت هشداردهنده باشند تا از برخورد ماشین با آن‌ها جلوگیری‌ شود‌. در این صورت است که ایمنی سرنشینان خودرو حفظ می‌شود.
 • با توجه به ضوابط پارکینگ‌ها، برای تمامی پارکینگ‌های طبقاتی ضروری است که خروج اضطراری و دسترسی کامل وجود داشته باشد.
 • اگر در ساخت پارکینگ طبقاتی آسانسور تعبیه شده است، می‌بایست راه پله نیز برای تردد صاحبان خودرو ساخته شود.
 • درب ورودی پارکینگ باید به نحوی باشد که درختان جلوی درب قطع نشوند.
 • در صورت ساخت پارکینگ در طبقات زیر زمین و زیر ساختمان مساحت این بخش از محیط جز تراکم مورد نیاز ساختمان نیست‌.
 • ارتفاع درب ورودی برای پارکینگ‌های عمومی باید حداقل ۲۴۰ سانتی‌متر باشد.
 • در پارکینگ عمومی عرض ورودی پارکینگ را باید سه متر و حداکثر شش متر در نظر گرفت.

 

ضوابط پارکینگ طبقاتی

سایر ضوابط ساخت پارکینگ طبقاتی

علاوه بر ضوابط مهم گفته شده می‌بایست ضوابط دیگری را نیز مد نظر قرار دهید:

 • درب ورودی و درب خروجی باید از هم جدا باشند.
 • برای احداث پارکینگ‌های طبقاتی حداقل زمین مورد نیاز باید دارای متراژی حدود هزار و پانصد متر مربع باشد. اگر این مقدار کم‌تر در نظر گرفته شود، عواملی مانند شکل هندسی زمین، شدت نیاز منطقه پیشنهاد مشارکت کننده عوامل دخیل در صادر کردن مجوز ساخت این پارکینگ‌ها دخیل هستند.
 • برای احداث بیش از شش طبقه برای پارکینگ‌های عمومی چه در طبقه همکف و چه در ساختمان‌های تفریحی و اداری، باید با رعایت کلیه ضوابط پارکینگ‌ها و مقررات شهرسازی در زیر زمین برای احداث این‌گونه پارکینگ‌ها صادر شود.
 • پارکینگ‌های عمومی باید در سطح شهر ساخته شوند. تماما و صددرصد پروژه احداث و بهره برداری به عهده شهرداری بوده و هیچ شخص یا ارگانی حق استفاده شخصی از آن‌ها را ندارد.
 • برای احداث این پارکینگ‌ها نقشه‌های مختلف مانند نقشه‌های محساباتی، نقشه‌های طرح سیستم تهویه، نقشه اطفاء حریق و همچنین روشنایی ساختمان باید با تایید سازمان اداره کل فنی شهرداری برسد و سپس مجوز ساخت صادر شود.
 • طبق ضوابط پارکینگ‌ها، در صورتی که یک پارکینگ ظرفیت تبدیل به فضای مسکونی و تجاری یا اداری را داشته باشد، مابه تفاوت ساخت‌ پارکینگ‌ها برای این‌گونه ساختمان‌ها باید در نظر گرفته شود و در صورتی که از لحاظ قانونی توانایی دریافت عوارض پارکینگ وجود داشته باشد، این عوارض گرفته می‌شود.
 • برای تعیین محل مورد نیاز ساخت پارکینگ طبقاتی برای کلیه ساختمان‌های اداری، تجاری یا مسکونی باید با پیشنهاد سازمان قوانین ترافیک و شورای طرح سند باشد و سپس دستور ساخت آن داده شود.
 • برای جلوگیری از ترافیک و بار سنگین ماشین‌‌های سواری که به دلیل احداث پارکینگ‌های طبقاتی در مجتمع‌های اداری و تجاری بوجود آمده است، این‌گونه فضاها باید با رعایت ضوابط پارکینگ‌ها که تحت نظر کمیته خاص و شرایط خاص منطقه است، باشد‌.
 • برای احداث پارکینگ طبقاتی تجاری، اداری و تفریحی باید ۶ طبقه بالای سطح خیابان و سه طبقه زیر زمین ساخته شود.
 • طبقات همکف و زیرین می‌توانند از صد درصد فضای ساختمان استفاده کنند. البته باید تهویه مناسب و استفاده از دستگاه‌های تهویه بسیار قوی را در نظر گرفت‌.

 

هزینه ساخت پارکینگ طبقاتی مکانیزه در شرکت آتیس

از جمله عوامل تاثیرگذار در هزینه پارکینگ طبقاتی مکانیزه خانگی می‌توان به ابعاد پارکینگ، ساخت نقشه و پلن اولیه، بررسی متراژ و قیمت قطعات وارداتی برای ساخت پارکینگ اشاره کرد. به طور کلی می‌توان گفت هزینه ساخت این پارکینگ‌ها به جای پارک یا پالت بستگی دارد. در زیر به آشنایی و  بررسی هزینه ساخت انواع پارکینگ طبقاتی مکانیزه پرداخته شده است:

قیمت پارکینگ طبقاتی مکانیزه پازلی

این مدل پارکینگ‌ها بسیار پرطرفدار و کاربردی هستند. ارتفاع مناسب برای ساخت آن‌ها باید ۲.۴ متر باشد. برای اطلاع دقیق از قیمت‌ها بهتر است با کارشناسان آتیس در ارتباط باشید.

پارکینگ مکانیزه پلت فرمی

این مدل پارکینگ به پارکینگ پازلی یک طبقه نیز مشهور است. پارکینگ پلت فرمی بین‌ پارکینگ سنتی و مکانیزه قرار دارد. برای ساخت این پارکینگ به کم‌تر از ۳٫۵ متر  ارتفاع نیاز است که با کمک آن می‌توان ظرفیت فضا را کاهش داد. در این پارکینگ می‌توان راهروهای بین خودروها را در پارکینگ‌های معمولی سنتی حذف کرد و خودروها پشت سر هم پارک می‌شوند.

پارکینگ مکانیزه دبل مزاحم

پارکینگ دیل مزاحم یکی از ارزان‌ترین نوع پارکینگ‌های مکانیزه طبقاتی است. این مدل‌ها به نحوی طراحی و ساخته می‌شوند که در یک جای پارکینگ دو خودرو بتواند پارک شود. از این رو شما می‌توانید با خرید این مدل‌ها در هزینه‌های خود صرفه جویی کنید. قیمت ساخت برای یک دستگاه به صورت کامل بالاتر از ساخت پارکینگ برای یک جای پارک برآورد می‌شود.

قیمت پارکینگ مکانیزه تریپل غیر مزاحم

در این مدل پارکینگ‌ها حتما باید در فضای نصب پارکینگ امکان گود برداری وجود داشته باشد تا فضای مناسب برای پارک سه خودرو فراهم گردد. برای این‌ پارکینگ لازم است ۴٫۵ متر گودبرداری انجام شود. هزینه پارکینگ تریپل غیر مزاحم نسبتا مناسب بوده و به دلیل این‌که فضای بیش‌تری برای پارک در این پارکینگ‌ها وجود دارد، توصیه می‌شود این‌ نوع پارکینگ را خریداری کنید.

پارکینگ مکانیزه روتاری

این مدل در بسیاری از پروژه‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، به خصوص در کلان شهرها تقاضای بیش‌تری دارد. هزینه ساخت پارکینگ چرخ و فلکی مکانیزه در این مدل نسبت به جای پارکی که فراهم می‌کند، مقرون به صرفه است. قیمت دقیق این نوع پارکینگ طبقاتی را کارشناسان شرکت آتیس با توجه به مختصات پروژه تعیین می‌کنند. توجه داشته باشید که معمولا قیمت این پارکینگ چیزی حدود ۲ تا ۶ میلیارد برآورد می‌شود.

قیمت پارکینگ مکانیزه زیر زمینی

این مدل بیش‌تر برای پروژه‌های مجتمع‌های تجاری که در بخش همکف هستند، فعال است. کار جابجایی خودرو در این مدل پارکینگ به صورت اتوماتیک انجام می‌شود. هزینه پارکینگ مکانیزه زیر زمینی تحت تاثیر نوع مکانیزم، طرح و مدل آن متفاوت است.

پارکینگ مکانیزه برجی

برای احداث پارکینگ‌های مکانیزه برجی حداقل ۵۰ متر مربع زمین نیاز دارد که به کمک بالابر خودرو می‌توان خودروها را در طرفین برج خودرو پارک کرد. این‌ پارکینگ قابلیت این را دارد که روی آن زمین و طبقات مثبت و منفی نصب شود.

هزینه ساخت پارکینگ طبقاتی در شرکت آتیس

مجموعه بسیار بزرگ و گسترده آتیس با استفاده از تکنولوژی روز دنیا خدمات بسیار عالی را زمینه ساخت، نصب و راه اندازی انواع پارکینگ‌های طبقاتی مکانیزه ارائه می‌کند. شما می‌توانید پروژه‌های پارکینگ‌های طبقاتی خود را به ما بسپارید. در این صورت پس از مشاوره و ارائه طرح بهترین پارکینگ‌های طبقاتی را طبق ضوابط و اصول خاصی به شما ارائه می‌دهیم.

ساخت پارکینگ طبقاتی در بهترین شرکت تولید کننده

پارکینگ طبقاتی با توجه به شرایط و قوانینی باید ساخته شود که خیال افراد از بابت پارک ماشین‌هایشان راحت باشد. به طور مثال توجه به ابعاد زمین مورد نظر و استفاده از سیستم تهویه بسیار قوی اهمیت زیادی در  احداث پارکینگ طبقاتی دارد. شما می‌توانید مدرن‌ترین پارکینگ‌های طبقاتی را به شرکت آتیس سفارش دهید تا این پارکینگ‌ها با ایمنی کامل و قیمت مقرون به صرف نسبت به سایر جاها در اختیار شما قرار بگیرد.