سیستم نوبت دهی آسانسور و نحوه پاسخ به احضار مسافرین در آسانسور با توجه به نوع کاربری ساختمان می تواند متفاوت باشد و انخاب صحیح سیستم کنترل از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. در ذیل به برخی از انواع سیستم های فراخوان اشاره شده است.

آسانسور

مکانیزم فراخوان ساده : (PUSH BUTTON)

در این مکانیزم ، آسانسور به اولین احضار پاسخ داده و تا اتمام اجرای فرمان مذکور ، احضارهای بعدی بی تاثیر خواهد بود. دکمه احضار در طبقات ،تکی است. سیستم مذکور جهت مکان های کم ترافیک ، آسانسور های باربر و بیماربر با تعداد طبقات کم مناسب است.

مکانیزم جمع کن رو به پایین (Collective Down)

در مکانیزم موجود، آسانسور تنها در حین حرکت از بالا به پایین به کلیه احضارها پاسخ می دهد. جهت ساختمانهای مسکونی پر جمعیت و ساختمانهای اداری که در طبقات آن شرکتهای مستقل از هم قرار داشته و کم ترافیک باشند. دکمه احضار در طبقات تکی است. سیستم نوبت دهی آسانسور .

سیستم نوبت دهی آسانسور

(تصاویر از پروژه آموزش پرورش که شرکت آسانسور و پله برقی آتیس با سیستم فراخوانی گروهی پیاده سازی نموده است)

 

جمع کن رو به بالا (Collective Up) سیستم نوبت دهی آسانسور

مکانیزم مشابه بخش فوق می باشد که تنها به احضار های از پایین به بالا پاسخ می دهد، دکمه احضار در طبقات ، تکی است. جهت ساختمان های کم ترافیک که طبقه اصلی در بالا و سایر طبقات در پایین باشند مناسب می باشد.

سیستم نوبت دهی آسانسور

(تصاویر از پروژه آموزش پرورش که شرکت آسانسور و پله برقی آتیس با سیستم فراخوانی گروهی پیاده سازی نموده است)

جمع کن انتخابی (Collective Selective)

در این مکانیزم آسانسور به احضار های در جهت حرکت کابین پاسخ داده ، در نتیجه از توقف های غیر ضروری در پاسخ به احضار هایی خلاف جهت حرکت کابین جلوگیری بعمل می آید. در هر طبقه دو دکمه با علامت بالا و پایین (بغیر از طبقات ابتدا و انتها) وجود دارد. این نوع کنترل برای ساختمانهای اداری پر ترافیک توصیه می گردد.

فراخوانی گروهی

در برخی از ساختمانها که چند آسانسور در مجاورت یکدیگر تعبیه شده اند از مکانیزم فراخوان گروهی استفاده می شود. در مکانیزم یاد شده پس از فشردن دکمه احضار سیستم نزدیک ترین کابین را به مسافر فرا می خواند. جهت برج های مرتفع ، هتلها ، موسسات بزرگ که از چند دستگاه آسانسور نزدیک به هم استفاده می نمایند مناسب می باشد.

 

مزایای استاده از سیستم های فراخوانی آسانسور

سیستم عملیات اتوماتیک سیستم نوبت دهی آسانسور و نحوه پاسخ به احضار مسافرین در آسانسور، به طور گسترده ای در ساختمان‌های تجاری و مسکونی برای خدمت رسانی کارآمد به مسافران استفاده می‌شود. این سیستم کنترل، از طریق اعزام مقصد، کنترل گروهی، مدیریت زمان اوج و استراتژی‌های کارآمد انرژی، عملکرد آسانسور را به حداکثر می‌رساند، تجربه مسافران را بهبود می‌بخشد و کارایی کلی ساختمان را افزایش می‌دهد. در اینجا چند دلیل کلیدی وجود دارد که چرا سیستم‌ اتوماتیک نوبت دهی در آسانسورها از اهمیت بالایی برخوردار هستند:

• یکی از مزایای کلیدی سیستم نوبت دهی آسانسور و نحوه پاسخ به احضار مسافرین در آسانسور، توانایی آن در به حداقل رساندن زمان سفر برای مسافران است. این سیستم به طور هوشمند مسافران با مقاصد مشابه را با هم گروه‌بندی می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که آسانسورها توقف‌های موثری انجام می‌دهند و انحراف‌های غیرضروری را کاهش می‌دهند. این امر زمان کلی سفر را برای هر مسافر کاهش می‌دهد و ظرفیت آسانسور را برای رسیدگی به حجم بیشتری از ترافیک بهبود می‌بخشد.
• سیستم نوبت دهی آسانسور با کاهش زمان انتظار برای مسافران، تجربه کاربری پیشرفته‌تری را ارائه می‌دهد. با تجزیه و تحلیل تقاضای ترافیک و مدیریت موثر تخصیص آسانسور، این سیستم تضمین می‌کند که مسافران مجبور نیستند قبل از سوار شدن به آسانسور برای مدت طولانی منتظر بمانند.
• راندمان کلی حمل و نقل عمودی در ساختمان‌های بلند را بهبود می‌بخشد و راحتی را برای ساکنان افزایش می‌دهد.
• سیستم فراخوانی آسانسور، انعطاف پذیری و سازگاری را ارائه می‌دهد. ریزپردازنده‌های قابل برنامه ریزی را می‌توان به راحتی برای تنظیم مسیرهای آسانسور و پاسخ به تغییر الگوهای ترافیکی یا اشغال ساختمان، دوباره برنامه ریزی کرد. این به اپراتورهای ساختمان اجازه می‌دهد تا عملکرد آسانسور را بهینه کنند و تنظیمات لازم را برای برآورده کردن خواسته‌های ساکنان انجام دهند.

مزایای سیستم های فراخوانی آسانسور

آیا سیستم نوبت دهی آسانسور لازم است؟

به طور کلی، سیستم عملیات اتوماتیک سیستم نوبت دهی آسانسور و نحوه پاسخ به احضار مسافرین در آسانسور، یک سیستم کنترل پیچیده است که معمولاً در‌ساختمان‌های بلند استفاده می‌شود. توانایی آن در به حداقل رساندن زمان سفر با گروه بندی مسافران با مقاصد مشابه و کاهش زمان انتظار، کارایی و راحتی حمل و نقل عمودی را افزایش می‌دهد. این سیستم با استفاده از فناوری پیشرفته و ریزپردازنده‌های قابل برنامه ریزی، تجربه آسانسوری بهینه را برای ساکنان ساختمان های بزرگ فراهم می‌کند.
شما می‌توانید برای دریافت مشاوره تخصصی و دریافت خدمات به سایت شرکت پله‌برقی و آسانسور آتیس مراجعه کنید.