انتخاب برگه

فروشگاه سیم بکسل

سیم بکسل

ساختمان سیم بکسل ها

سیم های فولادی که به منظور آویزان کردن کابین و وزنه های متعادل در آسانسورها استفاده میشوند دارای ساختار استاندارد هستند.

سیم بکسل

سیم بکسل آسانسور از دسته سیم هایی که یک ساختار مدور را تشکیل میدهند،ساخته شده است.دسته سیم ها یا رشته ها (stand) هستند که حول سیم مرکزی پیچیده می شوند. و بعد این دسته سیم ها حول مغزی (هسته) فیبری یا فولادی که شامل چند لایه سیم است (wire)پیچیده می شوند.جنس هریک از این سیم ها از فولاد است که به روش کوره الکتریکی و یا سایر روش های مشابه تولید میشود.

سیم بکسل کابین و وزنه تعادل توسط سیم فولادی به صورت معلق در چاه نگه داشته میشوند.سیم بکسل عبارت است از مجموعه ای از سیم فولادی wire ، رشته Strand و مغزی Core ، به سیم بکسل طناب فولادی نیز می گویند.

از تابیده شدن رشته ها Wire به همدیگر Stand تشکیل میشود. سپس تعدادی از استند ها به دور یک هسته که معمولا به دلیل انعطاف و روغن کاری از جنس کنف می باشد پیچیده شده و مجموعه آن سیم بکسل را تشکیل می دهد.

سیم بکسل دارای هسته (core) است که به دو دسته تقسیم می شود:

1-هسته فیبری (F . C)

 این نوع مغزی خود شامل دو نوع فیبر طبیعی (NFC) و مصنوعی (SFC) است. جنس مغزی طبیعی عموما از نوع کنفی و مغزی مصنوعی با الیاف پلی پروپیلن، پلی آرامین هستند. به علت نرمی و الاستیسیته مواد این نوع سیم  ها خودشان را با شکل شیار تطبیق می دهد.مغزی با الیاف طبیعی از کنف ساخته شده اند قابلیت روان کاری بهتری نسبت هسته های فیبر مصنوعی دارند. در سیم های آسانسوری عموما از مغزی کنفی از نوع سیسال (SISAL) به دلیل مقاومت زیاد آنها استفاده می گردد. مغزی سیسال به رنگ قهوه ای مایل به سفید و کنفی از مدل مانیلی به رنگ قهوه ای تیره است. از طرفی هسته های مرکزی سیم از مدل فیبر مصنوعی در مقایسه با نوع فیبر طبیعی پایداری بیشتری داشته و در شرایط مرطوب و خاص مقاومت بیشتری از خود نشان می دهد.

 2-هسته فولادی (IWRC)

 در این نوع از سیم ها مغزی مساحت فلزی بیشتری داشته و در نتیجه تنش کششی در سطح مقطع کم می شود. سیم  های هسته فولادی تحت بارگذاری یکسان نسبت به نوع مغزی فیبری انبساط کمتری پیدا میکنند و میزان کشیدگی در واحد طول کاهش می یابد. این نوع سیم ها در آسانسور های پرسرعت یا آسانسورهایی که بار زیادی را جابه جا می کنند استفاده می شوند.

 

ساختار سیم  بکسل :

سیم بکسل آسانسور

Wire عموما دارای سه نوع زیر می باشد :

A- فولاد بدون روکش (غیر گالوانیزه) در مواردی که عامل فرسایش از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و احتمال زنگ زدگی کم باشد.

B- فولاد گالوانیزه ، این نوع بدلیل دارا بودن روکش روی در برابر آب دریا ،هوا و رطوبت و سایر عوامل محیطی در برابر زنگ زدگی از مقاومت بیشتری برخوردار بوده و در صنایع کشتیرانی ، شیلات و… استفاده میگردد.

C- فولاد استینلس استیل ، در برابر حرارت و زنگ زدگی از مقاومت مناسبی برخوردار بوده و بیشترین کاربرد را دارد.

سیم بکسل

ساختار رشته ها: مدل ساختار رشته ها و علت استفاده از هر کدام از آنها به شرح زیر می باشد:

1-مدل سیل (S) :عمومی ترین نوع ساختار سیم بکسل و مورد استفاده در جهان این نوع ساختار است. علت این امر بزرگتر بودن سیم های خارجی و در نتیجه داشتن سطح فلزی مقاوم تر می باشد و در نتیجه در مدت زمان طولانی تری دچار ساییدگی می گردد. این نوع ساختار سیم ها اکثرا در آسانسورهای سرعت پایین و متوسط با ظرفیت های متوسط مورد استفاده قرار می گیرد.

 ٢. مدل ورینگتون (w): هرگاه عمر خستگی خمشی سیم روی فلکه کششی با شیار دایره ای شکل در سرعت بالا مطرح باشد از سیم بکسل با ساختار ورینگتون استفاده می شود. این نوع سیم ها به اندازه ۲۰٪ تا ۴۰٪ از نوع سیل مقاوم تر هستند. و این به علت به کارگیری سیم نازک تر به تعداد بیشتر در هر رشته است. نباید نادیده گرفت که در آسانسورها نه تنها سایش بلکه خستگی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است، به خصوص در مورد آسانسورهایی که سیم ها با پیچش دوگانه (DOUBLE WRAP) حول فلکه کششی پیچیده می شوند. مقاومت و انعطاف پذیری مهم ترین ویژگی سیم بکسل است. مقاومت آنها به علت استفاده از فولاد با کربن بالا است در حالی که انعطاف پذیری آنها به علت ساختار رشته ای می باشد. البته این دو موضوع عکس یکدیگر هستند و جمع کردن همه این موارد در یک سیم بکسل به طور هم زمان امکان ندارد. سیم بکسل ایده آل سیم بکسلی است که توانایی انعطاف بیشتر و عدم ایجاد چین خوردگی در آن به هنگام عبور از فلکه کششی یا هرزگرد را دارا باشد. برای جلوگیری از چین خوردگی می بایست تک سیم های آن با قطر بیشتر با مقدار تحمل تنش کششی بیشتری ساخته شوند. از طرفی تنش خستگی بیشتری را باید تحمل کنند برای این منظور باید سیم های آن و مقطع آنها از اهمیت خاصی برخوردار است و از سویی قیمت تمام شده آن باید کم باشد. ضریب ایمنی به کار گرفته شده در طراحی سیم بکسل ها مطابق استاندارد EN۸۱ برای آسانسورهای با دو سیم حداقل ۱۶ و برای آسانسورهای با سه سیم و بیشتر حداقل ۱۲ است در طراحی سیم بکسل ها ضریب ایمنی که بستگی به سرعت حرکت آن معمولا از ۱۲ تا ۲۰ متغیر است، در نظر میگیرند.

اندازه قطر سیم بکسل ها

یک قطر ظاهری است که معمولا بین ۸ تا ۲۲ میلی متر می باشد، با توجه به نیروی مورد نیاز آسانسور تعیین می شود. متداول ترین سایزها، ۱۰، ۱۱، ۱۳، ۱۵، ۱۶، ۱۹ و ۲۲ میلی متر است. قطر سیم از روی هر جفت رشته متضاد مخالف هم اندازه گیری می شود.

بر اساس استاندارد ۵ – BS EN۱۲۳۸۵ قطر واقعی سیم  زمانی اندازه گیری می شود که سیم  تحت فشار ۱۰ درصد بار گسیختگی باشد. این اندازه باید بین حداکثر تا ۳ درصد قطر ظاهری کم شده باشد. اصولا پس از یک هفته کارکرد آسانسور پس از راه اندازی طول سیم  با اندازه ۹٫۵ درصد طول خود افزایش پیدا خواهد کرد.

روش تعیین تعداد و اندازه قطر مناسب سیم بکسل های آسانسور به طور مشروح در بخش محاسبات آمده است. سیم بکسل ها دارای تاب یکنواختی هستند بدین معنی که سیم های درون یک دسته سیم (strad) چنان تابیده شده اند که دارای طول تاب یکسان می باشند.

طول تاب» (lay length) در یک دسته سیم یا در یک سیم فاصله ای است که به موازات محور طولی اندازه گیری شده و عبارت است از طولی که در آن یک سیم در یک دسته سیم و یا یک دسته سیم در یک سیم ، یک دور کامل حول محور آن می زند که مقدار آن ۵ تا ۶٫۵ برابر قطر سیم بکسل است.

1-تاب معمولی یا منظم

2-تاب هم جهت 

در سیم بکسل های با تاب هم جهت (lang) جهت تاب دسته سیم ها با جهت تاب سیم های بیرونی در هر دسته سیم یکسان است از این رو راستای سیم های بیرونی نسبت به محورسیم بکسل مورب است. در صورتی که در تاب معمولی جهت تاب سیم های بیرونی و دسته سیم خلاف جهت تاب دسته سیم ها در سیم بکسل می باشد. در این نوع از سیم ، سیم ها تقریبا موازی محور سیم بکسل دیده می شوند.

مزیت سیم های با تاب هم جهت عبارت است از: سطح تماس بیشتر و در نتیجه فشار کمتر بین سیم های هر دسته سیم که باعث طولانی تر شدن عمر سیم بکسل می شود.

از طرفی زیر بار وزن خودشان به تنهایی تمایل زیادی به باز شدن داشته باشند، توزیع فشار در سیم های داخلی آن یکسان نیست. در یک آسانسور توزیع فشار در سیم بکسل های آن کار دشواری است و تعادل کشش نیز با مشکلاتی همراه است.

از طرف دیگر کارکردن با سیم  هایی که دارای تاب معمولی هستند آسان تر است زیرا به نسبت نوع تاب هم جهت تمایل کمتری به از هم باز شدن و چمبره شدن دارند.

سیم بکسل ها معمولا دارای تاب راستگرد هستند، بدین معنی که اگر از طرف انتها به آن نگاه شود، دسته سیم ها به سمت راست پیچیده شده اند. به طور عموم در آسانسور ها از سیم های نوع تاب معمولی استفاده می شود.

به منظور کاهش تنش های داخلی که در طی فرآیندهای تولید ایجاد می گردد، سیم بکسل های مخصوص آسانسور عموما در مراکز تولید شکل (preforme) داده می شوند بدین معنی که سیم ها و سپس دسته سیم ها به شکل مارپیچ نهایی که در ساختمان سیم بکسل خواهند داشت در می آیند. سیم بکسل های از پیش شکل داده شده از چند جهت بر سیم هایی که به روش معمولی تولید می شوند، برتری دارند :

– بار بطور یکنواخت و متعادل بر هر یک از سیم ها و دسته سیم ها وارد می گردد و تنش داخلی کمتری دارد.

– تمایل این سیم بکسل ها به از هم باز شدن و چمبره شدن به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته و کار کردن با آنها آسان تر است

 – در صورت پاره شدن یکی از سیم های خارجی، قسمتی از سیم که آزاد شده، تمایل به راست شدن و بیرون زدن از سیم بکسل نخواهد داشت. این خاصیت از تخریب سیم های مجاور و همچنین پولی ها در اثر پاره شدن یک سیم جلوگیری می نماید.

– به راحتی میشود از انها استفاده نمود.

برسی سیم بکسل از نظر مقاومت

سیم بکسل هایی که از وایر با قطر کمتری تشکیل شده اند در برابر خستگی مقاومت بیشتری داشته و سیم بکسل هایی که از wire با قطر بیشتری تشکیل شده اند از مقاومت بیشتری در برابر فرسایش برخوردار می باشند. هسته (Core) که وظیفه نگهداری مجموعه به هم تابیده را به عهده دارد و میتواند از جنس فولاد و یا الیاف باشد

.سیم بکسل

در مواردی که نیروی کششی و استحکام طناب از اهمیت بیشتری برخوردار باشد از نوع مغزی فولادی Wire Stand Core استفاده شده و در مواردی که انعطاف مهم باشد از نوع مغزی الیاف FC استفاده می شود.

با مشاهده ی این نمونه ها و انتخاب کد مورد نظر با کارشناسان مجموعه ی آتیس تماس حاصل فرمایید تا در کمترین مدت برای شما ارسال گردد.

سیم بکسل

شرایط طول عمر،نگهداری و تعویض سیم ها

  • پولی محرکه
  • شرایط سیم ها
  • ارتفاع عمل آسانسور
  • تلفات حاصله در اثر زاویه بین محور طولی سیم بکسل و صفحه فلکه
  • تغییرات بار وارده
  • پارامترهای فنی ماشین محرکه و اجزای دیگر آسانسور
  • چگونگی انبار کردن، به کارگیری و نصب سیم بکسل ها
  • محیط ، نحوه نگهداری و مراقبت از سیم  ها

ماده روغن کاری به علت تأمین حرکت صحیح سیم ها نسبت به یکدیگر، خستگی را نیز کاهش می دهد. نباید اجازه داد که هسته فیبری سیم بکسل چنان خشک شود که عمل فرسایش در اثر سایش بین دسته سیم ها و هسته آغاز گردد. چنانچه این حالت به مدت قابل توجهی ادامه یابد امکان تخریب هسته وجود دارد تا جایی که پیوستگی دسته سیم ها در سیم از بین برود.

مواد روغن کاری که در مورد آسانسورهای کششی به کار می روند حاوی موادی هستند که علاوه بر روغن کاری خاصیت ضد لغزندگی نیز داشته باشند. سیم های آسانسور باید همواره به اندازه کافی روغن کاری شوند.

فواصل روغن کاری به فاکتورهایی مانند شرایط  آب و هوایی و دمایی، سرعت سیم  ها، نوع سرویس آسانسور و غیره بستگی دارد و فقط توسط بازبینی می توان این فواصل زمانی را دقيقا تعیین نمود.

برای روغن کاری باید روش متناسبی بکار برد تا از جمع شدن روغن در سطح خارجی سیم جلوگیری شود. از نتایج روغن کاری بیش از حد می توان به نیروی کششی ناکافی و پخش شدن روغن به اطراف در سرعت های بالا اشاره نمود.

سیم بکسل

نوع روغن برای روغن کاری سیم بکسل ها با ویسکوزیته ۳۴ تا ۳۸SSL در دمای ۲۱۰ درجه فارنهایت پیشنهاد می شود و روغن آن باید به حدی باشد که روی سطح شیار فلکه کششی یک لایه نازک روغن وجود داشته باشد. و در تمیز کاری روغن مجاز به استفاده از مواد شوینده حلال روغن نبوده و برای تمیز کاری باید از قلم مو که به روغن آغشته است استفاده شود.

برای تضمین امنیت آسانسور باید سیم بکسل ها در صورت خراب شدن تعویض شوند. معیار و ملاک اصلی تعیین وضعیت سیم بکسل تعداد سیم های قابل رویت بریده شده در یک طول معین از سیم بکسل می باشد.

مقطع سیم بکسل در صورتی که ۳ تا ۴ درصد کاهش یابد. در این حالت به احتمال نحوه روغن کاری مشکل داشته، باید روش روغن کاری اصلاح شود. در صورتی که این مقدار کاهش به ۵ درصد برسد باید سیم ها تعویض شوند.

به هنگام نصب و اجرای سیم  ها دقت شود که روی زمین کشیده نشود و در طول های بالای ۸۰ متر باید پیش از بستن دو سیم بکسل به کابین و وزنه تعادل، سیم بکسل آویزان شده بر اثر وزن خود چرخیده و به تعادل برسد که در صورت وجود تاب خوردگی در آن، مشکل رفع گردد.