احتمالا نام وزنه آسانسور را شنیده‌ باشید، اما ممکن است ندانید این وزنه چیست و چه کاربردی دارد. وزنه تعادل یکی از قطعات مهم آسانسور است که تعادل کابین را تنظیم می‌کند. در واقع، این قطعه متشکل از یک قاب فلزی محکم و تعدادی وزنه است. یکی از مواردی که باید در طراحی قاب وزنه آسانسور درنظر گرفت، این است که در صورت توقف یا حرکت ناگهانی موتور آسانسور، وزنه‌ها به بیرون از قاب آسانسور پرتاب نشوند.

وزنه آسانسور چیست؟

وزنه تعادل آسانسور، به حفظ تعادل آسانسور کمک می‌کند. این قسمت، از تعدادی وزنه و یک قاب فلزی که توسط قرقره (فلکه هرزگرد) و طناب فولادی (سیم بکسل) به کابین آسانسور اتصال دارد، ساخته شده است. نقش اصلی وزنه تعادل این بوده که وزن مسافرین، وزن استاتیکی قطعات، وزن تجهیزات و…. را خنثی کند. در واقع، این وزنه با خنثی کردن وزن موارد ذکر شده، وزن آسانسور را به تعادل می‌رساند. به علاوه، وزنه تعادل، بین سیم بکسل و فلکه های آسانسور، کششی را ایجاد می‌کند که این کشش، نیروی اصطکاکی لازم جهت حرکت سیم بکسل‌ها را فراهم می‌نماید.

نحوه محاسبه مقدار وزنه آسانسور

وزنه تعادل با حرکت کابین نسبت عکس دارد. یعنی هنگامی که وزنه تعادل پایین می‌آید، کابین به سمت بالا می‌رود و برعکس. در محاسبه وزنه تعادل آسانسور باید همواره دقت داشت که وزن از عدد محاسبه شده بیشتر نباشد. در داخل قاب وزنه معمولاً از وزنه ۳۵ کیلوگرمی بتنی با روکش پلاستیکی و یا وزنه آهنی قرار استفاده می‌شود. برای محاسبه مقدار وزنه آسانسور فرمول خاصی وجود دارد.

فرمول تعداد وزنه ها :

تعداد وزنه‌های مورد نیاز قاب وزنه به ظرفیت و وزن کابین آسانسور بستگی دارد. وزن کابین + نصف ظرفیت درون آن تقسیم بر ۳۵ کیلوگرم. مثلا اگر وزن کابین برابر ۵۰۰ کیلوگرم و آسانسور۱۰ نفره با ظرفیت ۷۵۰ کیلوگرم باشد، می توان تخمین زد که چند عدد وزنه باید درون قاب گذاشته شود که بتواند تعادل را برقرار کند. ابتدا ظرفیت نفرات ۷۵۰ تقسیم بر ۲ می شود. ۳۷۵ و وزن کابین ۵۰۰ را جمع می‌زنیم که برابر ۸۷۵ کیلوگرم می گردد. حالا ۸۷۵  تقسیم بر وزن هر وزنه تعادل مثلا ۳۵ می‌شود. عدد به دست آمده 25 است .این به این معنی است که تعداد ۲۵ عدد وزنه باید داخل قاب وزنه قرار گیرد.

مزایای وزنه آسانسور

اگر وزنه آسانسور به درستی و با رعایت نکات استاندارد نصب شده باشد، مزایای بیشماری دارد  که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر می‌باشند:

  • وزنه آسانسور با متعادل سازی جعبه آسانسور، کارکرد موتور آسانسور برای بالا و پایین بردن این جعبه را آسان‌تر می‌نماید.
  • وزنه آسانسور نیروی کمتری را بر کابل‌ها اعمال می‌کند که همین امر باعث می‌شود که امنیت آسانسور بیشتر گردد.
  • علاوه بر تسهیل عملکرد موتور آسانسور، این وزنه میزان انرژی این موتور را هم به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.
  • علاوه بر مواردی که گفته شد، وزنه تعادل باعث حرکت سریع آسانسور خواهد شد.
  • وزنه آسانسور، میزان و مقدار انرژی مورد نیاز آسانسور را نیز کاهش می‌دهد.
  • وزنه تعادل باعث می‌شود که آسانسور راحت‌تر از قبل کنترل شود.

معایب وزنه آسانسور

وزنه آسانسور علاوه بر مزایا معایبی هم دارد. عیب این نوع وزنه‌ها، وزن سنگین آن‌ها است. هنگام ساخت وزنه آسانسور فشار زیادی روی تولید کننده وارد می‌شود. چون این وزنه‌ها باید به صورت دستی جابجا شوند و نمی توان آن‌ها را به راحتی تکان داد. حمل وزنه آسانسور هم برای تولید کننده و هم برای مصرف کننده هزینه  زیادی به همراه دارد.

قیمت وزنه آسانسور

همان طور که گفته شد، برای اینکه تعادل در حرکت کابین آسانسور به‌ وجود بیاید از وزنه استفاده می‌شود که جنس این وزنه‌ می‌تواند از نوع  بتنی با قاب پلاستیکی، بتنی با قاب فلزی و چدن باشد که در سایز‌های مختلف استاندارد ۹۷-۸۷-۷۷-۶۷-۵۷ سانتیمتر تولید می‌گردد. قیمت وزنه آسانسور به جنس و سایز آن بستگی دارد.

انواع وزنه آسانسور

وزنه آسانسور بر اساس جنس، میزان وزن و ابعاد آن، انواع مختلفی دارد که بعضی از آنها شامل موارد زیر می‌باشند:

وزنه بتنی

وزنه بتنی یکی از قدیمی‌ترین نوع وزنه تعادل محسوب می‌گردد که دارای دو مدل و شامل موارد زیر است:

 

  • وزنه بتنی با روکش پلاستیکی
  • وزنه بتنی با روکش ورق گالوانیزه

وزنه‌های تعادل بتنی، در ابعاد مختلفی ساخته می‌شوند، که شامل سایز‌های ۵۷، ۶۷، ۷۷، ۸۷، ۹۷، ۱۰۷ است. هر کدام از این ابعاد، با توجه به نوع  قاب وزنه، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وزنه سربی

نوع دیگری از وزنه تعادل، نوع سربی آن می‌باشد که چگالی آن نسبت به سایر وزنه‌ها خیلی بیشتر است. این نوع  وزنه هم مثل وزنه بتنی ابعاد مختلفی دارد و می‌توان بسته به نیاز خود آن را در ابعاد مورد نظر سفارش داد.

وزنه چدنی

نوع سوم وزنه تعادل، وزنه چدنی می‌باشد که قیمت آن نسبت به وزنه بتنی بسیار بیشتر است. این وزنه، برای مواردی که فضایی با چاهک کم، به یک وزنه باریک با وزن سنگین نیاز داریم، بسیار مناسب می‌باشد. این وزنه هم مثل دیگر وزنه‌ها، در ابعاد مختلف بر اساس نیاز ساخته می‌شود.

وزنه فلزی

برای تولید وزنه فلزی، تعدادی از وزنه‌های فلزی در داخل یک قاب فولادی قرار گرفته و سپس، به وسیله دستگاه پرس کنار هم محکم می‎‌شوند. پس از محکم شدن وزنه‌های فلزی، یک دستگاه با استفاده از پیچ، آن‌ها را به هم متصل می‌نماید. در مرحله آخر، روکش فلزی روی این قاب فولادی کشیده شده و مدل دیگری از وزنه تعادل به وجود می‌آید.

وزنه پلاستیکی و گالوانیزه

در گذشته، وزنه پلاستیکی به دلیل ارزان بودن، متقاضی بیشتری داشت. اما امروزه استانداردهای جدید باعث شده که وزنه گالوانیزه بیشتر از وزنه پلاستیکی مورد استفاده قرار گیرد. در ابتدا وزنه گالوانیزه را داخل یک قاب فولادی می‌گذارند و بعد با استفاده از یک دستگاه  پیچ می‌کنند. در مرحله آخر، این قاب با روکشی از جنس گالوانیزه پوشیده می‌شود. وزنه های گالوانیزه نیز دارای ابعاد بسیاری هستند که طبق نیاز هر فرد، تولید می‌گردد.

همه چیز درباره ی وزنه تعادل آسانسور

همان طور که گفتیم، وزنه تعادل در آسانسورهای کششی و زنجیری برای حفظ تعادل میان وزن کابین و درصدی از وزن بار یا مسافر به کار می‌رود. سیستم مکانیکی یک آسانسور ساده و مانند یک قرقره می‌باشد که با کمک نیروی جاذبه زمین، جهت نیرو را می‌کند. از یک سمت این قرقره کابین آسانسور و از سمت دیگر آن قاب وزنه معلق است. علاوه بر جنس، وزنه تعادل از نظر وزن و ابعاد نیز متنوع است. شما می‌توانید بر اساس نیاز خود، وزن و ابعاد مورد نظر را به فروشنده اعلام کنید.