موتور آسانسور و انواع آن

موتور آسانسور به صورت کلی به دو قسمت یا بخش کلی تقسیم میشود این دو بخش کلی عبارتند از موتور گیربکس و موتور گیرلس یا همان موتور بدون گیربکس که در زیر به شرح و تفضیل این دو مورد میپردازیم

1- موتور آسانسور گیربکس:

موتور آسانسور گیربکس خود از چهار بخش اصلی تشکیل میشود که عبارتند از:

 • موتور الکتريکی
 • گيربکس
 • فلکه گيربکس
 • ترمز الکتريکی

به شکل کلی وظیفه گیربکس تبدیل کردن سرعت بالا به وسیله موتور به شافت وارد شده و به سرعت پایین که از شافت خروجی به فلکه گیربکس منتقل میشود است. به گونه ای که یک گیربکس مناسب میتواند کابین را به وسیله سیم بکسل ها با سرعت مشخصی به حرکت درآورد.

2- موتور آسانسور گیرلس :

این نوع موتور خود به دو دسته تقسیم بندی میشود که شامل MRL و MR می باشد:

 • MRL یا به شکل کلی تر Machine Room Less فاقد گیربکس می باشد و جایگزین بسیار مناسبی برای موتورهای گیربکس دار می باشند این سیستم مزایای زیادی دارد که میتوانید در مزایای موتور MRL آن ها را مطالعه کنید.
 • از دیگر مزایای موتور گیرلس میتوان به صرفه جویی در مصرف انرژی و همچنین کیفیت بالای آسانسور در شروع و حرکت آسانسور و حرکت نرم آن اشاره کرد. موتور این سیستم یعنی موتور آسانسور گیرلس خنک تر عمل میکند و در نتیجه عمر موتور بیشتر خواهد شد و همچنین ابعاد و وزن آسانسور کمتر است. 

برای اطلاعات بیشتر در رابطه با موتور آسانسور گیرلس به صفحه موتور گیرلس مراجعه کرده و اطلاعات کاملی را دریافت کنید.

تفاوت موتور اسانسور گیرلس و گیربکس

 1. موتور اسانسور گیرلس به دلیل نداشتن گیربکس دارای حجم و ابعاد کوچک تری نسبت به موتور اسانسور گیربکس دار میباشد.
 2. میتوان گفت موتور گیرلس بازدهی 90 درصد و موتور گیربکس بازدهی 50 درصد دارد.
 3. به دلیل وجود گیربکس موتور اسانسور گیربکس برخلاف گیرلس نیاز به روغن کاری دارد.
 4. به دلیل نوع و شکل ساخت موتور گیرلس این موتور داغ نمی کند و به توقف برای خنک شدن نیاز ندارد اما موتور گیربکس به خنک شدن نیاز دارد .
 5. موتور اسانسور گیرلس دارای دور موتور حدود 150 دور بر دقیقه و موتور گیربکس دارای دور موتور 1500 دور بر دقیقه می باشد و همین امر باعث میشود که صدای تولید شده و همچنین مقدار برق مصرفی توسط موتور گیربکس بسیار بیشتر باشد.