آسانسور مسافربر چیست؟

آسانسور مسافربر با نام بالابر و یا آسان بر هم شناخته می شود. به کابین متحرکی که بین طبقات در حال حرکت است هم آسانسور گفته می شود. آسانسورها در دو نوع وجود دارند. آسانسور مسافربر ، آسانسور باربر انواع آسانسور هستند. حرکت آسانسور به صورت عمودی است و از بالا به پایین و یا از پایین به بالا حرکت می کند.

اگر به زبان ساده تر بخواهیم بگوییم آسانسور یکی از تجهیزات حمل و نقل عمودی به شمار می آید. با آسانسور می توان افراد و یا کالاها را جا به جا کرد . آسانسور به کمک موتور الکتریکی حرکت می کند و در بیشتر ساختمان هایی که امروزه ساخته می شوند از آسانسور استفاده می شود. آپارتمان های سه طبقه به بالا باید به آسانسور مجهز باشند تا افراد بتوانند به راحتی بین طبقات جا به جا شوند.

آسانسور مسافربر

در جاهای مختلف و برای کارهای مختلف از آسانسور استفاده می کنند. انواع آسانسور عبارتند از: آسانسور کششی گیربکسی ، آسانسور هیدرولیک ، آسانسور باربر ، آسانسور مسافربر از انواع آسانسور هستند که از هرکدام در جاهای مخصوص به خود استفاده می کنند. در اینجا به تعرف آسانسور مسافربر خواهیم پرداخت.

آسانسوری که بیشترین استفاده را دارد مسافربر است. بعد از این آسانسور ، آسانسور باربر هم استفاده زیادی دارد. به آسانسوری مسافربر گفته می شود که افراد را بین طبقات ساختمان جا به جا می کند. در ساختمان های اداری ، تجاری ، مسکونی از مسافربر استفاده می شود. همان گونه که در بالا گفته شد برای ساختمان های  بالای سه طبقه اجازه نصب آسانسور داده می شود و معمولا از آسانسورهای مسافربر استفاده می گردد.

این نوع از آسانسور وزن معادل 2 تن دارد و می تواند تا 1.5 تن مسافر را جا به جا نماید. این نوع آسانسور زیبایی زیادی دارد و افرادی که می خواهند آن را نصب کنند و یا خریداران به دنبال زیبایی آن هم هستند که مدت زمانی که افراد درون آسانسور هستند لذت ببرند. این نوع آسانسور را زیباتر درست می کنند.

آسانسور مسافربر چیست

هر آسانسور باید متناسب با دستور استاندارد نصب گردد تا در هنگام حمل و نقل مشکلی به وجود نیاید. در ساختمان های بلند این نوع آسانسور کار رفت و آمد را برای ساکنان راحت کرده است. ایمنی آسانسور از پله ها بیشتر است. ممکن است در اثر بالا و یا پایین رفتن از پله ها زانوی شما دچار مشکل شود و یا مشکلی در کمر شما به وجود بیاید ولی در هنگام استفاده درست از آسانسور هیچ مشکلی برای شما به وجود نمی آید و ایمن تر هم می باشد.

این نوع از آسانسور به دلیل این که افراد را جا به جا می کند از تجهیزات ایمنی بیشتری برای آن استفاده شده است. به راحتی و آسانی می توان از آسانسور استفاده کرد. اگر آسانسور نبود ساختمان های مرتفع اصلا استفاده نمی شدند.

انواع آسانسور کدامند؟

اگر بخواهید از آسانسور مسافربر در بیرون ساختمان استفاده کنید بهتر است اول با اداره استاندارد و سپس با افرادی که مشغول طراحی و نصب آسانسور هستند مشورت نمایید. البته در گذشته آسانسور مسافربر اینگونه نبوده اند و امروزه بسیار پیشرفت کرده اند . در زمان های گذشته اپراتور درون آسانسور وجود داشته و مسافران را بالا و پایین می برده است ولی امروزه این اپراتور حذف شده است.

مسافران می توانند به راحتی و با فشردن یک دکمه در بین طبقات بالا و یا پایین بروند . کار و استفاده از آسانسور بسیار راحت است و هر فردی می تواند از آن استفاده نماید. درب آسانسور به صورت خودکار و اتوماتیک باز می شود و می توانید به آن وارد شوید و یا از آن خارج گردید. هر آسانسوری توانایی تحمل وزن  محدودی را دارد و تعداد افراد محدودی را می تواند به طور همزمان جا به جا نماید.

بری از ساختمان ها بسیار شلوغ هستند که در این صورت آسانسورها به صورت کنترل الکترونیکی کنترل می شوند.

آسانسور مسافربر و انواع آن

کاربرد این نوع آسانسور چیست؟

در آسانسور مسافربر از موتورهای الکترونیکی برای جا به جایی استفاده می کنند. از فناوری ساخت آسانسورهای کششی و هیدرولیک در ساخت آسانسور مسافربر استفاده می شود. آسانسور کششی توسط موتوری که در بالای چاه آسانسور وجود دارد حرکت می کند . در ساختمان هایی با ارتفاع زیاد فقط از اینگونه آسانسور استفاده می کنند.

آسانسور مسافربر و کارایی آن

برای ساخت آسانسور مسافربر که ارتفاع کمی دارند و سرعت کمتری هم دارند از آسانسور هیدرولیک استفاده می کنند . در کشورهایی مثل آلمان و انگلیس فقط از این نوع آسانسور برای خانه هایی با طبقات کم استفاده می کنند. این نوع از آسانسور به نرمی حرکت می کند و خرابی کمی دارد و هزینه کمی هم برای تعمیر و نگهداری لازم است پرداخت شود. این نوع به دلیل این که وزنه و کابل فولادی در آن حذف شده است زیباتر و شکیل تر است.

نحوه ساخت آسانسور مسافربر با آسانسورهای کششی و هیدرولیک فرق چندانی ندارد و تقریبا مانند آنها است. بهتر است قبل از این که اقدام به انتخاب نوع آسانسور نمایید با یک متخصص در این زمینه مشورت کنید تا هم بهترین آسانسور را داشته باشید و هم قیمت کمتری بخواهید پرداخت نمایید . توجه داشته باشید که وزن و تعداد افرادی که می توانند درون آسانسور سوار شوند روی هر آسانسور نوشته شود تا با استفاده درست عمر آسانسور طولانی تر شود و هزینه های شما کاهش یابد.

آسانسور مسافربر کششی

نرمی و روانی که در آسانسورهای مسافربر وجود دارد به دلیل وجود چند دلیل است. دلایلی مانند: تابلو فرمان که به دو صورت تک سرعته و دو سرعته هستند ،ریل ها ، تنظیم بودن کفشک ها از جمله این عوامل هستند. این نوع از آسانسورها سر و صدای کمتری دارند ، با استفاده از آنها در مصرف برق صرفه جویی می شود ، با برق تک فاز هم کار میکنند ، سرعت آنها تا 5 متر بر ثانیه نیز تغییر می کند ، در محیط هایی که ترافیک سنگین افراد را دارد می توان از آنها استفاده کرد ، نیاز به موتور خانه ندارد، ظاهر زیبایی دارد ، به نرمی و بدون سر و صدا حرکت می کند و … از جمله مزیت های این نوع از آسانسور هستند . برای انتخاب درست و مناسب پیمانکار آسانسور باید به نکات خاصی توجه نمایید که در صفحه مربوطه برای شما آورده شده است.