اگر می‌خواهید امنیت ساختمان تامین شود و از شر انتقال آلودگی دکمه‌های آسانسور‌معمولی راحت شوید، بهتر است به سراغ آسانسورهای هوشمند بروید. چرا که با پیشرفت تکنولوژی روزافزون دیگر نیازی به استفاده از ابزارهای قدیمی نیست و باید سبک‌ زندگی را با تکنولوژی همسو کرد تا راحتی و آسایش نصیبتان شود. این آسانسور علاوه بر تامین امینت و بهداشت، دارای کنترل توسط صدا و اپلیکیشن است. همچنین با بخش‌های هوشمند دیگر ساختمان مانند درب پارکینگ و آیفون هماهنگ است. با انتخاب این سیستم دیگر لازم نیست نگران امنیت ساکنین ساختمان باشید.

آسانسور هوشمند چیست؟ 

آسانسور هوشمند با استفاده از فناوری جدید Rfid این تکنولوژی به دلیل این‌که بر اساس سیستم بدون تماس کار می‌کند، برایتان محدودیت‌هایی به دنبال دارد. به این معنی که فناوری بدون تماس تا حدی، میزان  دسترسی برای آسانسور را کاهش داده اما در عین حال دارای کارایی‌های بیش‌تری نسبت به آسانسور معمولی است. آسانسور هوشمند به طور کلی تمامی خدمات مانند رفت و آمد افراد را تحت کنترل زیادی قرار می‌دهد‌. میتوان گفت از نظر ظاهری شباهت زیادی با آسانسور معمولی دارد‌، اما جزییاتی که در آن به کار رفته باعث ایجاد تفاوت بین آن‌ها شده است. این تفاوت مربوط به قسمت پشتی پانل بوده که درون آسانسور قرار دارد. وظیفه این دستگاه این است که دستورهای تعریف شده‌ای را که شامل اعمال مربوط به کلیدهای مجاز و کارت خروجی کاید هستند را بخواند و تشخیص دهد.

آسانسور هوشمند چه امکاناتی دارد؟

امکانت فوق‌العاده‌ای که این آسانسور دارد، باعث برتری آن نسبت به آسانسورهای معمولی شده است. در واقع امکانات این آسانسورها به قدری منحصر به فرد هستند که آن‌ها را به یک وسیله لوکس و کاربردی تبدیل می‌کند. برخی از این امکانات به شرح زیر است.

درباره بازرسی آسانسور هم اطلاعاتی کسب کنید.

افزایش امنیت

همانطور که می‌دانید مهم‌ترین ویژگی که این آسانسور دارد، بالا بردن امنیت است. فقط ساکنین ساختمان اجازه استفاده از این آسانسور را دارند و افراد بیگانه نمی‌توانند از آن استفاده کنند. از این رو میزان رفت و آمد افراد غریبه کاهش می‌یابد و امنیت آپارتمان حفظ می‌شود. در زمان‌هایی که خانه نیستید می‌توانید از طریق فعال کردن حالت خارج از خانه، پنل امکان ورود هر شخص دیگری به طبقه مورد نظر را از بین ببرید.

دارا بودن کلید لمسی

در آسانسور هوشمند کلیدهای فیزیکی به طور کامل حذف شده و به جای آن کلیدهای لمسی تعبیه شده است. جایگزینی کلید لمسی به جای فیزیکی باعث شده تا انتقال بیماری و آلودگی به حداقل برسد. همچنین با کلیدهای لمسی می‌توانید آهنگ مورد نظر را در آسانسور پخش یا قطع کنید. علاوه بر جلوگیری از آلودگی، داشتن کلیدهای لمسی باعث زیباتر شدن و لوکس به نظر رسیدن می‌شود. توجه داشته باشید که هر کابین قابلیت هوشمند سازی دارد و نیازی به تعویض کابین نیست‌.

آسانسور هوشمند چه ویژگی هایی دارد؟

مزایا و ویژگی‌های خارق‌العاده‌ای که این آسانسور‌ دارد که در زیر به آن اشاره شده، آن را به محبوب‌ترین تکنولوژی روز دنیا تبدیل کرده است.

  • امکان تعریف ۴۰۰ کارت مجاز و حتی بیش‌تر
  • امکان پاک‌ کردن تعریف کارت توسط کارت کلیدی
  • داشتن ولتاژ ۱۸ الی ۳۰ ولت

یکی از مهم‌تریم ویژگی آسانسور هوشمند، تعامل با سایر بخش‌های هوشمند ساختمان است. قبل از تهیه‌ این محصول توجه به جزییات این ویژگی خالی از لطف نیست.

با استفاده از تکنولوژی به کار رفته شده در این دستگاه، می‌توان بین آن و سایر بخش‌های ساختمان مانند پارکینگ و آیفون ارتباط و هماهنگی ایجاد کرد. به این صورت که پس از ورود به پارکینگ و یا به صدا درآمدن آیفون به صورت خودکار، آسانسور به طبقه همکف جابجا شده و دیگر نگران تلف شدن وقتتان نباشید.

انواع آسانسور هوشمند

آسانسور هوشمند دارای دو نوع متفاوت است که می‌توانید با توجه به نیازتان و امکاناتی که این سیستم‌ها دارند، آن‌ها را انتخاب کنید. جهت خرید این دو نوع آسانسور را در نظر داشته باشید.

آسانسور هوشمند EAX_10

این نوع از آسانسورهای هوشمند برای بالا بردن امنیت بیش‌تر طراحی شده است. به این صورت که هر شخص برای رفت وآمد کارت مخصوص به خودش را دارد و فقط طبقه مورد نظر برایش تعریف شده است‌. برای سایر طبقات امکان رفت و آمد وجود ندارد و فقط از طریق لابی می‌توانند بین طبقات جابجا شوند. زمانی که قرار است مهمانی به ساختمان وارد شود، می‌بایست با لابی ساختمان هماهنگ کرده و از آسانسور استفاده کنند.

آسانسور هوشمند مدل EAX- 108 

این آسانسور با نوع قبلی کمی تفاوت دارد. به این صورت که از یک‌ کارت می‌توان برای بیش از یک طبقه استفاده کرد. مثلا زمانی که بخواهید بین طبقات جابجا شوید، می‌توانید با یک کارت این‌کار را انجام دهید.

کنترل آسانسور هوشمند

این روزها هرچقدر به سمت جلو حرکت می‌کنیم، تکنولوژی نیز به همانقدر نیز گسترده‌تر می‌شود‌. آسانسور هوشمند نیز یکی از ابزرهایی است که توسط فناوری بروز ساخته میشود. همانطور که گفته شد کنترل این نوع آسانسور بدون کلید انجام می‌گیرد. به طور کلی به دو روش می‌توانید کنترل آسانسور را در دست بگیرید که به شرح زیر است:

کنترل آسانسور از طریق اپلیکیشن

یک روش بسیار آسانی که برای کنترل از راه دور آسانسور می‌توانید از آن استفاده کنید، کنترل از طریق اپلیکیشن است. به راحتی می‌توانید با گوشی در دستتان درب آسانسور را باز یا بسته کنید‌. این قابلیت برای زمانی که قرار است مهمانان به داخل ساختمان هدایت شوند، کاربرد دارد. همچنین این اپلیکیشن به شما امکان قطع برق را نیز می‌دهد.

سیستم صوتی برای کنترل از راه دور آسانسور هوشمند

حتما نام دستیار صورتی سیری و الکسا به گوشتان خورده است. آسانسورهای هوشمند با پشتیبانی از هوش مصنوعی استفاده کردن از آن‌ها را راحت‌تر می‌کند. این سیستم به قدری آسان است که فقط می‌بایست پس از سوار شدن به آسانسور نام طبقه‌ای که می‌خواهید بروید را به زبان آورید.

درباره کابین آسانسور هوشمند هم اطلاعاتی کسب کنید.

انتخاب بهترین آسانسور هوشمند

آسانسور هوشمند از آن‌جایی که برای رفاه حال افراد توسط تکنولوژی طراحی شده است، می‌تواند امنیت ساختمان و اهالی ساکن در آن را تضمین کند. البته ممکن است هنگام استفاده از این آسانسورها کمی دچار محدودیت شوید اما این موضوع را می‌توان به فال نیک گرفت، چرا که دیگر هیچ فرد غریبه‌ای نمی‌تواند بین طبقات جابجا شود. دو نوع آسانسور هوشمند وجود دارد. یک مدل به نحوی است که هر فرد کارت مخصوص به خودش را دارد و فقط در طبقه‌ای که ساکن است می‌تواند تردد کند. نوعی دیگر این آسانسور به نحوی طراحی شده که شما با یک کارت می‌توانید بین طبقات دیگر نیز جابجا شوید.شرکت آسانسور آتیس ارائه دهنده انواع آسانسورهای هوشمند و روز دنیا میباشد.