پله برقی، متشکل از قطعات بسیار زیادی است. استپ پله برقی یکی از قطعات بسیار مهم در این دستگاه شناخته می‌شود. استپ پله با داشتن سطحی صاف به افراد امکان می‌دهد تا هنگام سوار شدن، پای خود را روی آن قرار ‌دهند. پله برقی مجموعه‌ای از استپ‌ها هستند که به صورت مداوم در یک حلقه حرکت می‌کنند؛ افراد می‌توانند با قرار گرفتن بر روی استپ بین طبقات مختلف یک ساختمان حرکت کنند. استپ پله برقی باید استانداردها و ابعاد خاصی داشته باشد. رعایت نکات مهم در طراحی و ساخت استپ پله برقی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که باید به آن توجه داشت.

استپ پله برقی چیست؟

استپ پله برقی، همان پلکانی است که افراد پای خود را روی آن قرار داده و بر روی آن می‌ایستند؛ سپس به سمت بالا یا پایین حرکت می‌کنند. در واقع پلکان پله برقی همان پله‌های محرکی هستند که وظیفه دارند تا افراد را حمل و جابجا کنند. به عبارتی پله‌های زیرین، زیر پله‌های بالایی پنهان شده و در یک چرخه منظم این روند تکرار می‌شود. حرکت این پلکان به وسیله زنجیرهای متصل به آن‌ها صورت می‌گیرد.

 

استپ پله برقی چیست

 

استپ پله برقی چه کاری انجام می دهد؟

استپ پله برقی به افراد اجازه می‌دهد تا با قرار گرفتن روی آن بین طبقات حرکت کنند. حرکت استپ‌ها به صورت مداوم است و تنظیم سرعت آن توسط سیستم کنترلی پله برقی انجام می‌شود. حرکت پلکان یا همان استپ‌ها در نقاط شروع و انتهای پله برقی، به آرامی کند شده و مسافران به راحتی می‌توانند سوار و پیاده شوند. در صورتی‌که نیاز به توقف پله برقی یا تغییر جهت حرکت وجود داشته باشد، سیستم کنترلی موجود بر روی پله برقی به کنترل این عملیات می‌پردازد.

 

استپ پله برقی چه کاری انجام میدهد

 

استاندارد استپ پله برقی

استاندارد، فاکتور مهمی است که داشتن آن برای استپ پله برقی ضروری به حساب می‌آید. رعایت تمامی استانداردها باعث می‌شود تا پله برقی ایمنی لازم و توان مقاومت کردن و تحمل وزن افرادی را که از آن استفاده می‌کنند را داشته باشد. ابعاد و جنس این قطعه باید بر اساس استانداردهای خاص تعیین شوند. طبق استاندارد استپ پله برقی باید طراحی و شکل ظاهری خاصی داشته باشند؛ بدین شکل که سطح کف استپ باید مجهز به شیار باشد.
جهت این شیارها باید به سمت حرکت پله برقی قرار بگیرد. شکل این شیارها باید به شکلی باشد که هنگام ورود به قسمت پایینی تکیه‌گاه شانه برخورد یا اصطکاکی انجام نشود. تولیدکنندگان و نصابان پله برقی باید به جنس و نحوه اتصال محوری(Axle) که محل اصلی اتصال پله و قرقره‌ها به یکدیگر است بسیار توجه کنند.

 

استاندارد استپ پله برقی

 

جنس استپ پله برقی

جنس استپ پله برقی با توجه به وظیفه مهم این قطعات پله برقی، از اهمیت بسیاری برخوردار است. جنس سطح استپ نیز باید به شکلی باشد که با خوردگی و زنگ زدگی روبرو نشود. همچنین شکل دیواره‌های عمودی استپ نیز باید آجدار باشد. به طور کلی استپ‌ها اغلب از جنس‌های مختلفی همچون فولاد، آلومینیوم و استیل ساخته می‌شوند؛ استفاده از جنس آلومینیومی برای استپ بهتر بوده و کاربرد بیشتری هم دارد. این نوع استپ پله برقی باعث کاهش وزن آن می‌شود. همچنین نیاز کمتری به انرژی برای حرکت دارد؛ همین امر صرفه‌جویی در مصرف انرژی را به دنبال دارد. علاوه بر این به دلیل مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی، طول عمر خوبی خواهد داشت.

ابعاد استپ پله برقی

ابعاد، یکی از فاکتورهای بسیار مهمی است که برای طراحی و تولید استپ‌های پله برقی اهمیت بسیاری دارد. استپ‌ها در کنار داشتن کیفیت بالا، باید اندازه و ابعاد استانداردی داشته باشند. با رعایت این استانداردها، استپ پله برقی به شکل صحیحی طراحی و ساخته خواهد شد و در نهایت ایمنی کاربران را تامین خواهد کرد. این ابعاد شامل موارد مختلفی می‌شود:
• ارتفاع استپ: حداکثر ارتفاع باید 24 سانتی‌متر باشد.
• عرض استپ: عرض بین 58 تا 110 سانتی‌متر متغیر است.
• عمق استپ: حداقل عمق باید 38 سانتی‌متر باشد.
• عمق شیار: حداقل عمق شیار 10 میلی‌متر است.
• پهنای شیارها: حداقل و حداکثر پهنای شیارها به ترتیب 5 و 7 میلی‌متر باید باشد.
• پهنای لبه شیار: پهنای لبه شیار بین 2.5 تا 5 میلی‌متر است.

 

ابعاد استپ پله برقی

 

نکات مهم در طراحی و ساخت استپ پله برقی

رعایت یک سری نکات خاص در طراحی و ساخت استپ پله برقی ضروری شمرده می‌شود. سطح استپ باید طوری باشد که مانع لیز خوردن افراد شود. همچنین باید به اندازه کافی عریض طراحی شود تا یک نفر به راحتی بتواند بر روی آن ایستاده یا راه برود. به طور کلی طراحی اصولی استپ بدین شکل است که سازه آن باید بار پیچشی معادل جابجایی ±2 میلی‌متر در مرکز چرخ غلتک‌ها را بر روی کمانی به مرکز چرخ کشنده را داشته باشد.
استپ باید به لحاظ انحراف (Deflection)با نیروی 3000 نیوتن مورد آزمایش قرار گیرد؛ این نیرو باید به شکل عمودی بر مرکز سطح استپ برروی یک صفحه فلزی به ابعاد 0.2* 0.3 متر و حداقل ضخامت 25 میلی‌متر وارد شود. این انحراف در سطح استپ نباید بیشتر از 4 میلی‌متر باشد. همچنین نیز نباید تغییر شکل دائمی در استپ را مشاهده کرد. علاوه بر این باید در آزمون مقاومت داینامیکی یا قدرت تحمل وزن، با حداکثر شیب آزمایش شود.

طراحی و ساخت استپ پله برقی توسط افراد متخصص و حرفه ای

استپ‌ پله برقی، همان پله‌هایی هستند که افراد پای خود را روی آن قرار می‌دهند و از طبقه‌ای به طبقه دیگر می‌روند. استپ‌ها نقش پررنگی را در پله برقی ایفا می‌کنند. برای داشتن یک سیستم پله برقی کارآمد و مناسب، استپ باید طبق استانداردها ساخته شود و مشخصات فنی مناسبی داشته باشد. در صورت عدم رعایت استانداردهای تعریف شده، نه تنها امنیت افراد به خطر می‌افتد، بلکه عمر دستگاه هم بسیار کاهش پیدا می‌کند. برهمین اساس استپ‌های برقی باید توسط افراد متخصص و حرفه‌ای این حوزه طراحی و تولید شود.