پله برقی

پله برقی

پله برقی وسیله ای است که برای جابجایی افراد استفاده میشود، از پله های مستقل و به هم پیوسته تشکیل شده که حالت افقی دارد و برای بالا و پایین رفتن افراد به کار میرود.

وسیله ای است که در مسیر حرکت افراد قرار گرفته شده و در جهت بالا و پایین بردن افراد در دو طبقه غیر همسطح به کار میرود. پله  برقی یک چرخه تکرار شونده است. از پله های در حال گردش که در آن پله های بازگشت زیر پله های بالایی پنهان شده تشکیل میشوند.

درست در سال 1881 بود که “جس وبلیورنو” تصمیم بزرگ زندگی خود را عملی نمود و دستگاهی به نام پله  برقی را اختراع نمود ، در آن سالها بیشترین استفاده از این دستگاه برای جابجا نمودن آهن و سایر اجسام سنگین به درون کشتی ها بود و از این طریق کار را برای ملوان ها ساده تر نمود.

حدود 20 سال بعد و در قلب اروپا و شهر پاریس نمایشگاهی برگزار گردید که در آن نام پلکان متحرک بر این دستگاه گمارده شد و این دستگاه به جهانیان معرفی شد و از آن پس این دستگاه را شناختند و میتوانستند در سطح وسیع تری از آن استفاده نمایند.

تاریخ پله برقی در ایران

نخستین گزارشات ثبت شده مبنی بر این است بهره برداری پله  برقی در فروشگاه فردوسی تهران و درسال 1338 توسط افراد آلمانی صورت گرفته است. این محصول از کمپانی اوتیس بوده همچنین در آن سال ها شرکت اوتیس و شیندلر بیشترین سهم بازار را دردست داشتند.

پله برقی

 خدمات شرکت آتیس در پله برقی

شرکت پله برقی آتیس با بیش از دو دهه تجربه در صنعت آسانسور و پله برقی ، با بکارگیری نیرو های متخصص توانسته است نقش بسزایی در تامین پله های برقی و قطعات برای بازار داخلی کشورمان  داشته باشد این شرکت با واردات پله های برقی با کیفیت و درجه یک توانسته است امنیت خاطر بالایی برای مخاطبین خود در این حیطه محیا نماید. همچنین شرکت ما در زمینه فروش آسانسور فعال میباشد.

شرکت پله های برقی آتیس در کوتاهترین زمان ممکن ، با کیفیت ترین محصول را مطابق با خواسته ی مشتری طبق اندازه و استاندارد اروپا و استاندارد ایران مطابق با نیاز بازار داخل ارائه می نماید و با تیم متخصص و مجرب خود این آسودگی خاطر را از زمان حمل محصول از بندر تا پروژه و تا مرحله ی راه اندازی نهایی به مشتری داده و با گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش مناسب کیفیت و سلامت دستگاه را تضمین می نماید و برای دریافت آخرین قیمت آسانسور مطابق با پروژه خود میتوانید با ما در تماس باشید.

تمامی پله برقی های شرکت آتیس به مدت دو سال دارای گارانتی بوده و مدت 15 سال از خدمات پس از فروش بهره مند میگردند.

شرکت پله های برقی آتیس رزومه ی درخشانی در زمینه ی واردات ، فروش ، نصب پله برقی ، سرویس و نگهداری پله های برقی در ایران و عراق داشته و همواره سعی بر بالا بردن کیفیت خدمات رسانی به مشتریان را سرلوحه ی فعالیت خود قرار داده و در همین راستا توانسته با اخذ ایزو 10004 نشان رضایت مندی مشتری را دریافت نماید.

برخی از ویژگی های آتیس

مکانیزم پله برقی

پله برقی ها از پله های فلزی ممتد و به هم پیوسته ای تشکیل شده است که به صورت  پیوسته به هم چسپیده اند و پله های بازگشتی در زیر پله های بالایی پنهان شده اند ، اما وقتی به پله ها از نظر دسته بندی نگاه می کنیم میبینیم که پله ها به سه دسته ی کلی تقسیم می گردند که این دسته ها عبارتند از :

 • پله هایی که در محیط های بسته و یا درون ساختمان نصب می  گردند. (indoor)
 • پله هایی که در محیط های باز و بیرونی نصب میگردند. (outdoor)
 • پله هایی که در محیط های نیمه بسته نصب می گردند.(semi out door)

پله برقی هایی که برای استفاده در مکان های باز مورد نظر قرار داده میشوند ، باید مقاومتر باشند و از لحاظ کیفیت و ماندگاری درجه ی بالاتری داشته باشند ، میزان جا به جایی افراد در حالتی که از پله ی معمولی استفاده میشود قابل مقایسه نمی باشد به نحوی که آمارها نشان داده اند که اگر در مراکز تجاری برای جا به جا نمودن بازدید کنندگان به طبقه ی بالاتر از پله های برقی استفاده نماییم ، امکان بازدید مخاطبین به شکل قابل توجهی افزایش پیدا می کند.

در سالهای اخیر استفاده از پله های برقی در سراسر دنیا رواج چشمگیری را داشته است مثلا در ایالت متحده ی آمریکا به صورت تخمینی 30 میلیون دستگاه پله برقی در حال کار وجود دارد که این تعداد دستگاه ، سالانه 90 میلیارد جابه جایی را پوشش میدهد ، پس پله های برقی ها از مهمترین ابزار های انتقال عمومی به شمار می روند و همچنین نقش به سزایی در جابه جایی افراد ایجاد می نماید.

درباره پله برقی کنی بیشتر بدانید.

داخل پله برقی

پله های برقی دارای یک موتور الکتریکی می باشد که در بعضی موارد با دو موتور کنار هم طراحی میگردد. پله های برقی که به استپ معروف هستند دارای دو چرخ در دو طرف می باشد که روی زنجیری به نام استپ چین قرار میگیرد.

استپ چین به دور شفت اصلی قرار میگیرد و شفت توسط زنجیر موتور به موتور وصل میگردد.پله های برقی دارای میکرو سوئیچ امنیتی می باشد که از صدمه زدن دستگاه به خودش یا مسافر جلوگیری میکند.

نصب پله برقی

از نکات مهم درباره پله های برقی میتوان به نصب آن اشاره کرد.پله های برقی باید طوری طراحی گردد که روی تیره های اصلی سازه قرار گیرد و تنها با نیروی وزن و بدون استفاده از جوشکاری یا پیچ بر روی نشیمن قرار گیرد.

برای پله برقی بالای 6 متر پایه میانی طراحی میشود. همچنین پله برقی نسبت به ارتفاع کف تا کف شرایط محیطی پروژه به تکه های متعدد تقسیم میشود يا به محل پروژه ارسال و به وسیله نیروی متخصص نصب و مونتاژ میشود.

این مقاله را هم بخوانید : آشنایی با برندهای پله برقی

پله برقی مانند سایر دستگاه های مکانیکی نیاز به سرویس ،تعمیرات و نگهداری دارد که توسط متخصصین این امور انجام میشود.

پله برقی

پله برقی مدرن

پله برقی اولیه از فولاد و چوب یا رشته فلزی بسته با پیچ و مهره ساخته می شد.امروزه پله های برقی اکثرا از آلمینیوم ساخته می شود با نگاهی به اطراف میتوان به نقش پله برقی در جابجایی مسافران پی برد. مکان های تجاری و فروشگاه ها به منظور جذب بیشتر مشتری و بازدید کننده از پله برقی استفاده کرده و ایجاد انگیزه برای بازدید دیگر طبقات است.

پله برقی

حریق پله برقی

در تاسیسات مدرن شرکت آتیس دستورالعمل های به منظور استفاده از آب پاش خودکار و کرکره که با اشکار ساز دود اشکارو کنترل میشود برای جلوگیری ازتوسعه حریق ارائه و اجبارگردیده است.

پله برقی

انواع آرایش قرار گذاری پله برقی

چیدمان و نحوه قرارگرفتن پله های برقی ها در ساختمان امری بسیار مهم است و هدایت جریان و مسیر حرکت را مشخص میکند .این نکته در ساختمان های اداری و تجاری هم نقش مهم دارد.

چیدمان پله برقی در چند طبقه به صورت تکی

ساده ترین راه حل جابجایی مسافران است که برای رسیدن به پله های برقی مقصد باید مسیری را طی کنند که این مسیر میتواند با ایجاد انگیزه برای خریدار منجر به فروش گردد.

این نوع چیدمان به عنوان مثال برای مرکز تجاری حرکت مسافران یه سمت بالا توسط  پله برقی هایی که در سمت دیگر هستند و مسافران به سمت پایین که در سمت دیگر هستند استفاده میشود.

پله برقی

چیدمان چند طبقه به روش ضربدری

این چیدمان به مسافران امکان سریع ترین مسیر و حرکت بین دو طبقه را می دهد.همچنین در اینگونه چیدمان باید مسافت محدودی توسط مسافر طی شود که موجب امکان بازدید از دیگر واحد های تجاری هم دارد. این چیدمان برای فروشگاه ها و ساختمان های اداری بزرگ مناسب است.

پله برقی

چیدمان پله برقی در چند طبقه به صورت موازی

در صورتی که فضای ساختمان اجازه دهد و پاگرد کافی بین پله برقی ها باشد این نوع چیدمان سریع ترین زمان برای رسیدن یه طبقات بالا می باشد. در مکان هایی مانند فرودگاه،ایستگاه قطار…. استفاده میشود.

پله برقی

پله برقی های Spiral

در سال 1985 میتسوبیشی ژاپن برای نخستین بار پله های مارپیچ را به بازار ارائه کرد.

پله برقی های (Levytator)

طرح هایی که از پله های برقی معمولی،اسپیرال و پیاده روی متحرک به دست اید levitator میگویند.این طرح در دست ازمایش و بررسی است تا بتواند به گونه ای ان را ارائه دهند که ساخت و نگهداری ان مقرون به صرفه باشد

پله برقی های(Helixator)

همان طور که هیچ مرزی برای تفکر و خلاقیت انسان مشخص نیست  روزی میرسد که محصول ترکیبی از اسانسور،پله برقی و پیاده روی متحرک باشد.این مدل میتواند به علت اشغال فضای کم  و قابلیت جابجایی جایگزین خوبی برای دیگر محصولات باشد

پله برقی 30 و 35 درجه

در این نوع پله برقی ها زاویه ی بین سطح پله برقی و سطح افقی 30 درجه است که احساس امنیت بیشتر را برای افراد فراهم می کند.شرکت اتیس با ارائه پله برقی 30 درجه سعی در عرضه بهترین محصول با کیفیت بالا داراست. یک نوع دیگر از انواع درجه های پله برقی 35 درجه میباشد که در برخی از فضاها استفاده میشود.

پله برقی

نمایش جهت پله برقی

صفحه نمایش خطا

زمانی که نقص در پله برقی وجود دارد این صفحه هشدار خطا را گزارش داده و باید در سریعترین زمان مشکل رفع گردد.

پله برقی
پله برقی

روغنکاری پله برقی

این قطعه عمل روغنکاری سیستم را بر عهده دارد و باعث پایین امدن تعمیرات و بالارفتن طول عمر پله میشود.

لامپ تعیین حدود پله

لامپی با نور سبز است که در قسمت بالایی و پایینی پله نصب شده است که وقتی حرکت یا نقص غیرعادی پیش اید این نور مشاهده میشود.

پله برقی

رشته پله دوارتوکار

کاهش الودگی صوتی درحین حرکت پله و عملکردی نرم از مزایای به کار بردن این قطعه میباشد.

موتور پله برقی (Drive motor)

موتور پله های برقی مانند موتورهای معمول اسانسوراز نوع سه فاز متناوب می باشد و بیشتر دارای 4 قطب و تک سرعته است.موتور کششی در مقایسه با موتورهای چرخ دنده سنتی قابلیت بیشتر و سروصدای کمتر دارد.

پله برقی

گیربکس پله برقی(Gear type)

به طور کلی 3 دسته گیربکس در پله برقی استفاده میشود:

 • چرخ دنده ساده: به وسیله زنجیر محورهارا به حرکت در می اورد.
 • چرخ و پیچ حلزونی: حرکت توسط زنجیر انجام میگیرد و بیشترین مصرف را دارد.
 • چرخ دنده خورشیدی: انتقال حرکت به محور زنجیر انجام میگیرد و راندمان بالایی دارد.
پله برقی

استاندارد اندازه پله های برقی

در پله برقی با عرض 600 میلیمتر فقط یک نفر روی هر پله جامیگیرد در پله های با عرض 800 میلیمتر وقتی یک نفر روی پله ایستاده باشد نفر دیگر میتوان از پشت ان عبور کرده یا دو نفر کنار هم قرار گیرند.

در مرکز های تجاری،فرود گاه ها و اماکن شلوغ از حداکثر عرض پله 1400 میلیمتر استفاده میشود.

به دلیل ترس مسافران از سقوط سرعت حرکت پله از 0.7 متر بر ثانیه بیشتر نشده باشد

شیب پله برقی در حالی که ارتفاع پله (فاصله کف تا کف دو طبقه) کمتر از 6 متر باشد نباید بیشتر از 35 درجه باشد

تعداد پله های افقی 2یا3 پله می باشد و در مکان عمومی مانند مترو توصیه مشود از 3 پله استفاده شود

سیستم ترمز(Brak system)

بیشتر سازندگان پله های برقی برای توقف از ترمزهای زبانه ای (pawl Brak) استفاده میکنند.همچنین انواع دیگر انها مانند ترمزهای گره ای (wedge Brak)و ترمز مغناطیسی دائم مدار بسته(Permonet magent brak closed 100 p) توسط برخی سازندگان استفاده میشود که عملکرد بهتری نشان داده است.

پله (step)

پله اکثرا با عرض 800 mm  و1000mm ساخته میشود اما پله رمپ وپیاده روی متحرک تا عرض 1400mm  در دسترس است.جنس پله از المینیوم می باشد.

زنجیرپله(step chain)

زنجیرپله از قطعات مهم پله های برقی می باشد که از جنس فولاد است.مهمترین اصل در مورد زنجیر نحوه روغنکاری ان است که اکثرا به صورت دستی یا اتوماتیک صورت میگیرد همچنین جدیدا زنجیرهایی عرضه شده اند که در طول عمر نیاز به روغنکاری ندارند.

پله برقی

محرک دستگیره(Handrail drive)

چرخ بزرگی به صورت اصطحکاکی دستگیره را به حرکت دراورده و حرکت خود را از طریق زنجیر ازمحور اصلی گیربکس میگیرد.از ویژگی های مهم این سیستم قطر چرخ،دندانه های موجود برای اصطحکاک و غلطک هایی که فشار لازم را وارد میکند میتوان نام برد.

طبقه بندی پله های برقی از نظر کاربردی

پله برقی های تجاری(commercial escalator)

این نوع پله برقی عموما در فروشگاه های چند طبقه،مرکزتجاری و هتل هایی که بیش از یک لابی دارند استفاده میشود.اکثر ساختمان هایی که ساعات کاری انها کمتر از 12 ساعت باشد از این مدل استفاده میکند

 • مشخصات فنی
 • ارتفاع طبقات تجاری کمتر از 6 متر باشد
 • از پله برقی با زاویه 35 درجه استفاده میشود که فضای کمتر وارد و ازنظر اقتصادی مقرون به صرفه است
 • تعداد پله برقی در ایستگاه های بالا و پایین 2 می باشد
 • قطر قرقره در هر دو طرف پله 75 میلیمتر است
پله برقی

پله برقی های نیمه تجاری(heavydauty escalator)

معمولا ساختمان هایی مورد استفاده می باشد که شبانه روز استفاده میشود و معمولا در خارج ساختمان است؛مانند پل عابرپیاده،ایستگاه غیراصلی مترو…

 • مشخصات فنی
 • از زاویه 30 درجه استفاده میشود در صورتی فضای نصب وجود نداشته باشد در بعضی موارد از زاویه 35 درجه هم استفاده میشود
 • تعداد پله افقی در ایستگاه بالا و پایین 3 می باشد
 • قطر قرقره های به کار رفته در دو طرف پله میتواند 75 میلیمتر باشد و اگر تامین مالی باشد قطر 90 انتخاب بهتری است
 • پوشش قطعات فلزی باید ضد رنگ باشد
 • با توجه به این که از این نوع در شبانه روز استفاده میشود اما در ساعات پایانی که تردد کمتر میشود سیستمی طراحی شده که در صورت مثلا 15 دقیقه بدون استفاده باشد و متوقف شود با ورود نفر بعدی به حرکت درمی اید
 • ایست-رو GO-STOP:به وسیله چشم الکتریکی کنترل را برعهده دارد
پله برقی

پله برقی های غیر تجاری

این نوع پله ها سنگین ترین و گران ترین نوع پله های برقی هستند زیرا درانتخاب این مدل باید با مشاوران و طراحان مشورت نمود.معمولا برای اماکنی مانند ایستگاه مترو،قطار استفاده میشود که درشبانه روز دارای ترافیک سنگین می باشد

 • مشخصات فنی
 • زاویه پله برقی 30 درجه می باشد
 • تعداد پله های افقی در بالا و پایین 3 عدد است
 • درجه حفاظت موتور و قطعات الکترونیکی IP54 انتخاب میشود و باید دارای سیستم گرم کننده ایی باشد که اب را به بخار تبدیل کند
 • دربعضی موارد سیستم ایست-رو پیشنهاد میشود
پله برقی

موردهای ایمنی پله های برقی

 • به ارامی و با ارامش قدم بگذارید
 • از بردن کالسکه،عصا و واکر در پله برقی خودداری کنید
 • برای از دست ندادن تعادل در حین حرکت دستگیره را بگیرید
 • هنگامی که دمپایی یا لباس بلند به تن دارید احتیاط کنید
 • در هنگام رخداد حادثه جای دکمه توقف اضطراری را به یادداشته باشید

برخی از نمونه تصاویر اجرایی برند های پله  برقی

پله برقی
Call Now Buttonتماس سریع جهت مشاوره رایگان
سبد خرید
سبد خرید شما خالی است!

سبد خرید شما خالی است!

در حافظه موقت کپی شد