آسانسور پانوراما (شیشه‌ای) یکی از زیباترین و شیک‌ترین انواع آسانسورها شناخته می‌شود. این مدل آسانسور امروزه توجه بسیاری از طراحان و معماران را به خود جلب کرده است. در واقع می‌توان گفت که این آسانسور به عنوان یکی از پارامترهای زیباشناختی ساختمان‌ها نیز به شمار می‌رود. طراحی آسانسورهای شیشه‌ای بسیار منحصر به فرد بوده و می‌توان شیک‌ترین و کارآمدترین آن‌ها را در ساختمان‌ مورد نظر پیاده کرد. قیمت آسانسور پانوراما به عوامل مختلفی بستگی دارد.

 

آسانسور پانوراما چیست

 

آسانسور پانوراما چیست؟

آسانسور پانوراما که به آن آسانسور شیشه‌ای هم گفته می‌شود، حداقل یک وجه یا تمام کابین آن از شیشه‌ ساخته شده است. بدین شکل که از داخل آسانسور می‌توان به راحتی بیرون را در تمامی جهات مشاهده کرد. در واقع می‌توان آسانسور پانوراما یا شیشه‌ای را نوعی از پیشرفت در اشکال آسانسورها دانست. سیستم محرکه در آسانسورهای پانوراما یا از نوع کششی یا هیدرولیک است. مشخص کردن وجوه یا وجوهی از کابین که باید به صورت پانوراما یا شیشه‌ای باشد به شرایط چاله آسانسور و چیدمان قطعات موجود در چاه بستگی خواهد داشت.

آسانسور پانوراما کابین شیشه ای

آسانسور پانوراما کابین شیشه‌ای، آسانسوری است که یک یا چند طرف کابین آن شیشه‌ای باشد. به طور معمول این نوع آسانسور در یک سازه شیشه‌ای مخصوص به خود نصب می‌شود؛ بدین شکل که فرد می‌تواند نمای بیرونی را مشاهده کند. پانل‌های شیشه‌ای با شیشه‌های شفاف یا دودی به تولید می‌رسند و فریم‌های اطراف آن‌ها به طور معمول از جنس استنلس استیل است. این نوع آسانسور در صورتی‌که جنس و کیفیت شیشه‌اش خوب باشد از مقاومت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. جنس شیشه استفاده شده در کابین شیشه‌ای باید از نوع لمینت سکوریت باشد. همچنین کیفیت و مرغوبیت آن پس از ارائه سرتیفیکیت‌های مربوطه به کارشناس استاندارد در نهایت مورد تایید قرار بگیرد.

 

این مقاله را هم بخوانید: آسانسور آتش نشانی به همراه الزامات و مقررات آن

 

ابعاد آسانسور پانوراما

ابعاد آسانسورهای پانوراما یا شیشه‌ای، متناسب با شرایط یعنی با توجه به فضا و محیط تعیین شده برای آسانسور بستگی دارد. مواردی نظیر نوع کاربری، میزان سرعت، ارتفاع کل ساختمان، میزان ظرفیت و ابعاد چاه باعث می‌شوند تا ابعاد آسانسور متغیر باشد. کارشناس این حوزه باید ابعاد آسانسور را به طور دقیق مشخص ‌کند؛ در واقع وی با اندازه‌گیری و بررسی‌های که انجام می‌دهد، ابعاد آسانسور را محاسبه می‌کند. سپس آسانسور متناسب با محل نصب، طراحی و اجرا خواهد شد.
البته به طور کلی باید گفت که آسانسور شیشه‌ای به لحاظ ابعاد، دارای محدودیت‌های بیشتری در مقایسه با سایر کابین‌ها است. دلیل عمده این موضوع به بخش شیشه کار شده بر‌می‌گردد. در واقع هر اندازه مساحت شیشه کار شده بزرگ‌تر باشد، اجرا آن و استفاده از شیشه تک سخت‌تر می‌شود. علاوه بر این باید نکات ایمنی و استانداردهای لازم را هم داشته باشد.

 

ابعاد آسانسور پانوراما

 

طراحی آسانسور پانوراما چه ویژگی هایی دارد؟

طراحی آسانسور پانوراما یا شیشه‌ای به شکلی بوده که مورد توجه اغلب طراحان و معماران قرار گرفته است. از ویژگی‌های این آسانسور می‌توان به موارد مختلفی اشاره کرد:

داشتن زیبایی بصری

زیبایی بصری یکی از ویژگی‌های قابل توجه این مدل آسانسورها است. آسانسورهای پانوراما در حوزه طراحی و معماری ساختمان، زیبایی منحصر به فرد و بسیار شیکی دارند. شیشه‌ای بودن کابین، جلوه بصری زیبایی به نما و دکوراسیون داخلی ساختمان می‌بخشد و حس مطبوعی به آدم می‌دهد.

تنوع در طراحی

دست معمار و طراح برای طراحی و ساخت این نوع آسانسور بسیار بالا است. چرا که آسانسور پانوراما بیشترین تنوع در زمینه طراحی و ایده‌‌پردازی را دارد.

امکان مشاهده فضای بیرونی

طراحی آسانسور پانوراما به شکلی است که دید 360 درجه‌ای داشته و از درون کابین امکان مشاهده فضای بیرونی کابین نیز وجود دارد. افراد هنگام سوار شدن و زمان حرکت کابین، می‌توانند فضا و نمای اطراف و حتی چشم اندازهای بیرون را تماشا کنند. به عبارتی استفاده از این نوع آسانسورها نوعی سرگرمی و تفریح هم نیز محسوب می‌شوند.

امکان استفاده از نور محیط و صرفه جویی در برق

کابین‌های شیشه‌ای در آسانسور پانوراما امکان استفاده از نور محیط را می‌دهند. بنابراین نیازی به نصب سیستم روشنایی و انواع لامپ‌ها در طول روز را ندارند. بر همین اساس می‌توان در مصرف برق و هزینه‌های آن نیز صرفه‌جویی کرد.

روشنایی بخشی به داخل ساختمان

شیشه‌ای بودن آسانسورهای پانوراما باعث می‌شود تا در طول روز نور خورشید به داخل ساختمان جذب شود. بنابراین باعث می‌شود تا روشنایی هر چه بیشتر داخل ساختمان بیاید.

مناسب برای افراد با فوبیای فضا و محیط بسته

آسانسور شیشه‌ای برای افرادی که فوبیا و ترس از فضا و محیط‌های بسته دارند، بسیار مناسب است. این افراد به هنگام قرار گرفتن در کابین‌های شیشه‌ای، احساس ترس و اضطراب کابین‌های تاریک را نخواهند داشت.

ایمن بودن افراد در آن

جنس شیشه آسانسورهای شیشه‌ای آنقدر محکم است که اگر ضربه‌ای ببیند و بشکند هرگز فرو نمی‌ریزد و در جای خود باقی می‌ماند. بنابراین افراد در داخل کابین آسیب نمی‌بینند و ایمن خواهند بود.

قیمت آسانسور پانوراما

قیمت آسانسور پانوراما به فاکتورهای مختلفی همچون نوع شیشه به کار رفته، کاربری آن، قدرت موتور، محل نصب آسانسور و اجرای آن بستگی دارد. نوع شیشه بکار رفته در آسانسور یعنی تعداد لایه‌های شیشه و ضخامت آن تاثیر بسیاری بر قیمت آسانسور شیشه‌ای دارد.
به طور مثال آسانسورهایی که شیشه دور آسانسور با کابین آسانسور شیشه‌ای یکی است شیشه کمتری می‌برد؛ در نتیجه قیمت آسانسور کمتر محاسبه خواهد شد. همچنین قدرت موتور مورد استفاده نیز بسیار مهم است؛ در واقع ظرفیت یا قدرت تحمل آسانسور نیز به قدرت موتور بستگی خواهد داشت. علاوه بر این هزینه اجرا و یراق‌آلات آسانسور شیشه‌ای نیز بر قیمت آسانسور پانوراما تاثیرگذار خواهند بود. به طور کلی باید گفت که قیمت آسانسور شیشه‌ای یا پانوراما به دلیل زیبایی منحصر به‌ فرد و تأثیر آن بر روی نمای ساختمان و کیفیت بالای آن نسبت به نمونه‌های فلزی بیشتر است.

 

قیمت آسانسور پانوراما

 

خرید آسانسور پانوراما

آسانسور پانوراما یا شیشه‌ای را می‌توان در خانه‌های دوبلکس، مجتمع‌های مسکونی بزرگ و مراکز تجاری نصب کرد. خرید آسانسور پانوراما بهترین راه برای داشتن ساختمانی جذاب و با نمای زیبا است. با خرید این مدل آسانسور می‌توان آسایش و راحتی را برای رفت و آمد افراد فراهم آورد. آسانسور آتیس یکی از بهترین تولیدکننده‌ها و اجراکننده‌های انواع آسانسورهای پانوراما شناخته می‌شود. بر همین اساس شما می‌توانید به خرید آسانسور پانوراما از آتیس بپردازید. این مرکز، خدماتی با بهترین کیفیت‌ها را به شما ارائه می‌دهد.